Již šest nocí zmítají francouzskými městy násilné nepokoje, které v zemi vypukly poté, co minulé úterý policista zastřelil sedmnáctiletého mladíka alžírsko-marockého původu během silniční kontroly v pařížském předměstí Nanterre. Ačkoliv byl zasahující policista krátce na to vzat do vazby pro podezření ze spáchání trestného činu, tisíce nespokojených občanů obývajících převážně nemajetná předměstí tamních velkoměst, tzv. banlieues, vyšly do ulic volajíce po spravedlnosti, přičemž se mnozí z nich začali dopouštět výtržností a rabování. Podle informací francouzského ministerstva vnitra bylo v noci ze soboty na neděli zatčeno 719 lidí a 45 příslušníků policie a bezpečnostních sborů bylo zraněno. Demonstranti prý za jednu jedinou noc stačili zapálit 577 automobilů a 74 budov. V předešlých dnech však násilnosti podle světových médií dosahovaly ještě výraznější intenzity. Po sociálních sítích kolují apokalyptická videa zachycující hořící ulice, násilné potyčky a rabování.
Chaos and destruction in France.
— NVN | Now Video Network (@NowVideoNetwork) July 3, 2023
Rioters caused massive damage, with cars and buildings set ablaze.
In a southern Paris suburb, attackers tried to set fire to the local mayor's home and fired rockets at his fleeing wife and children.#FranceRiots #FranceOnFire pic.twitter.com/ZKXuvcELTM
Policejní odborové organizace Alliance Police Nationale a UNSA Police, které sdružují polovinu francouzských policistů, vydaly prohlášení, v němž označily rabující davy za „havěť“ a vyzvaly vládu prezidenta Macrona, aby bezpečnostním sborům pomohla v jejich úsilí obnovit pořádek v zemi. „Dnes jsou policisté v první linii, protože jsme ve válce… Tváří v tvář těmto divokým hordám už nestačí žádat o klid, ten musí být nastolen! Jediným politickým signálem by mělo být obnovení republikového pořádku a zamezení zadrženým ve schopnosti škodit,“ píše se ve společném vyjádření policejních odborů. „Nyní není čas na protestní akce, ale na boj proti této havěti,“ vzkazují francouzští policisté.
„Protestujeme proti stigmatizaci policistů a jejich odborů. Nebudeme nadále přijímat podobné urážky a pomluvy. To, že ‚jsme ve válce‘ je obraz každodenní skutečnosti našich kolegů. Již nečelíme městskému násilí, ale městskému partyzánství, naši kolegové proto bojují v městské válce,“ upřesnili policejní odboráři své stanovisko v dalším prohlášení poté, co se na ně snesla vlna kritiky ze strany levicových politiků obviňující strážce zákona z podněcování občanské války.
Násilné protesty se mezitím ze země galského kohouta rozšířily do sousední Belgie a Švýcarska. K násilným střetům demonstrantů s policií došlo mimo jiné ve švýcarském frankofonním městě Lausanne, kde v sobotu večer dav 100 mladých mužů raboval obchody, rozbíjel okna a házel kameny po policejních příslušnících. Výtržnosti se nevyhnuly ani belgické metropoli Brusel, kde policie přes víkend zatkla 64 lidí.
Zatímco francouzský prezident Emmanuel Macron z rozdmýchávání nepokojů obvinil počítačové hry a TikTok, jeho kritici na domácí politické scéně, jako je předsedkyně opozičního Národního sdružení Marine Le Pen či šéf strany Reconquête Eric Zemmour, jakož i mnozí komentátoři na sociálních sítích, spatřují příčiny nynějších sociálních problémů v nekontrolované masové migraci ze zemí Afriky a Blízkého východu. Téma rezonuje i u nás. „Co si Frantíci domů natahali, to tam mají. Ale pozor, Rakušan to k nám chce natahat také,“ glosoval situaci na svém facebookovém profilu 1. místopředseda Trikolory Petr Štěpánek v narážce na nedávno schválený unijní migrační pakt nařizující tzv. povinnou solidaritu v přijímání migrantů, který schválila i vláda premiéra Petra Fialy (ODS). Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rozhodnutí koncem minulého týdne obhajoval v Poslanecké sněmovně.
Odkazování na nepokoje v západní Evropě v debatách o migraci Vít Rakušan odmítá. „Pro násilnosti, které se odehrávají ve Francii, neexistuje omluva. Nepochybuji, že Francie situaci zvládne. Sociální problémy a nepokoje, které mohou být důsledkem nedostatečného začlenění migrantů, jsou jedním z důvodů, proč ČR odmítla povinné přijímání uprchlíků jako nefunkční model. Těm, kdo současné situace ve Francii zneužívají ke kritice migračního paktu a vykreslují apokalyptické vize konce naší civilizace, chci vzkázat, že přihřívat si politickou polívčičku nad požáry ve francouzských ulicích je zoufale ubohé,“ napsal Rakušan na twitteru v reakci na komentáře dávající současné nepokoje do spojitosti s velkorysou migrační politikou.
Pro násilnosti, které se odehrávají ve Francii, neexistuje omluva. Nepochybuji, že Francie situaci zvládne. Sociální problémy a nepokoje, které mohou být důsledkem nedostatečného začlenění migrantů, jsou jedním z důvodů, proč ČR odmítla povinné přijímání uprchlíků jako nefunkční…
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) July 2, 2023
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: AKS
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.