Oba předsedové vlád navázali na dubnové jednání, které proběhlo v uzbeckém Taškentu. Jako nástroj k dalšímu rozšíření vzájemné spolupráce a k realizaci konkrétních projektů přijali premiéři Společné prohlášení o posílené spolupráci mezi vládou České republiky a vládou Republiky Uzbekistán.
V přijatém textu obě země prohlašují, že chtějí rozšířit vzájemnou spolupráci v různých oblastech společného zájmu, včetně obranně-průmyslové, hospodářské či kulturní a ve vzdělávání, výzkumu a vědě. Obě země vyjádřily vůli přispívat k regionální spolupráci mezi EU a regionem Střední Asie.
„Jsem rád, že se vztahy Česka a Uzbekistánu úspěšně rozvíjejí. Po mé dubnové návštěvě nyní zavítal předseda vlády Uzbekistánu Abdull Aripov do ČR. Od jara se podařilo uzavřít kontrakt na dvě letadla L-410 a společnost Uzbekistan Airways už je nedávno také obdržela. Škoda Transportation se uchází o dodávku vlaků, tramvají i souprav metra do Uzbekistánu. Její nabídku na 34 vlakových souprav pro regionální spoje velmi podporujeme,“ upřesnil český předseda vlády.
To potvrzují i slova předsedy představenstva společnosti Omnipol Jozefa Pigy, který se s uzbeckým premiérem i představiteli Uzbekistan Airways následně setkal na bilaterálním jednání. „V přátelském duchu se jednání vedlo hlavně o dalším možném posílení uzbecké letecké flotily naší čtyřistadesítkou. V tomto duchu se podepsalo i memorandum,“ uvedl Piga. Právě společnost Omnipol totiž v minulém roce zachránila tradičního českého výrobce letadel společnost Aircraft Kunovice a pro její legendární letoun L 410 NG hledá nové trhy mimo jiné právě v jihovýchodní Asii.
Předseda představenstva společnosti Omnipol Jozef Piga a předseda představenstva Uzbekistan Airways Shurchat Chudajkulov. Foto: Omnipol
Premiéři České republiky a Uzbekistánu jednali také o rozvoji spolupráce v sektoru průmyslu, těžby a zpracování nerostných surovin. Uzbekistán má značné zdroje mědi, zlata, uranu a zemního plynu. Těžba těchto surovin tak otevírá prostor pro dodávky českých technologií a zařízení. Kromě toho došlo také na další možnosti v obranně-průmyslové spolupráci. České firmy mají zájem stát se spolehlivým partnerem pro tamní ozbrojené síly a nabídnout tak alternativu k vojenskému materiálu pocházejícího z Ruska a z dob Sovětského svazu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Výborný
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.
Další články z rubriky
9:40 Impérium vrací úder. Trump a Musk začali dělat pořádek a už je zle
„Maminky, odveďte si svá batolata z naší vlády.“ Tyto výzvy teď šíří po sociálních sítích odpůrci pr…
- 16:12 Hoffman vidí kapitalismus na konci: Akce, reakce a naštvaní lidé
- 10:55 Velvyslanectví USA v Praze mimo hru. Mezitím další a další odhalení
- 21:25 Akce na podporu Ukrajiny. Řečnit bude Pavel, lidi shání umělkyně Holubová
- 18:40 Covid byl zdravotní krize. Tak proč ho řídili jako válku? V institutu našli nepříjemné detaily
- 4:40 Jen Eskymáky tady nemáme. Verbež! Mnoho Ukrajinců si myslí, že jsou šlechta. Mladá Boleslav se možná mění ve velký bolehlav