Lídr ČSSD Jan Hamáček pro iROZHLAS.cz uvedl, že Bohuslav Sobotka jej o rozhodnutí skončit ve straně předem neinformoval. „Jeho krok respektuji a děkuji mu za jeho dlouholetou práci jak pro ČSSD, tak pro Českou republiku,“ uvedl Hamáček.
Sobotka nezaplatil v termínu do 30. června členský příspěvek, jenž činí 300 korun na rok. „Pokud člen tak neučiní, tak mu automaticky ze stanov členství zaniká,“ sdělila mluvčí strany Eva Gregorová.
Sobotka svůj odchod ze strany nekomentoval. V sociální demokracii byl přitom od roku 1989, rovných šest let pak byl v jejím čele – v letech 2011 až 2017. Byl také ministrem financí, od roku 2014 byl také premiérem Česka. Po svém odchodu z politiky ji ani příliš nekomentoval, patřil však ke kritikům koalice ČSSD s hnutím ANO.
Ohledně Sobotkova vstupu do strany kolovala historka, že v roce 1989 šel jako osmnáctiletý na sraz fanoušků sci-fi, ale spletl si sál, takže skončil na zakládající konferenci místní organizace ČSSD.
V roce 1996 se krátce po promoci na Právnické fakultě stal poslancem. Tehdejší předseda strany Miloš Zeman později tvrdil, že původně měl být Sobotka pro předvolební pletichy z kandidátky vyškrtnut, ale po přímluvě tehdejšího jihomoravského lídra ČSSD Václava Grulicha na ní nakonec zůstal.
V roce 2002 si jej Vladimír Špidla vybral jako ministra financí, o dva roky později se stal prvním místopředsedou strany. Z této pozice „kryl záda“ Jiřímu Paroubkovi a po jeho odstoupení po volbách 2010 vedení strany převzal. V roce 2013 ČSSD velmi těsně vyhrála volby, Sobotka ustál stranickou rebélii a stal se předsedou vlády. V roce 2017 z vysoké politiky odešel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.