Od začátku září se nákaza prokázala u více než 21.600 lidí, od začátku epidemie v březnu u 46.262 lidí.
Počty nakažených se v zemi výrazně zvyšují od počátku minulého týdne, spolu s tím přibývá i hospitalizovaných. Před týdnem bylo s koronavirem v nemocnicích zhruba o 220 lidí méně. Nemocnice podle ministerstva zdravotnictví ale zvládnou násobně víc pacientů s covidem než nyní, a to i vážných případů.
Denní nárůsty potvrzených případů koronaviru poprvé překonaly tisícovku v úterý 8. září a týden se s výjimkou neděle denně držely na této úrovni. Nový rekord v počtu denních přírůstků Česko zaznamenalo ve středu, kdy přibylo 2135 nakažených. Ve čtvrtek bylo i toto číslo překonáno, když laboratoře potvrdily 3130 případů nemoci covid-19.
Zároveň se však více testovalo. V srpnu počet testů za den jen jednou překročil 10.000, zatímco tento týden počet testů neklesl pod 16.800 a ve čtvrtek překročil rekordních 22.000. Cíl je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) 25.000 testů denně.
Nejvýrazněji se nyní nákaza šíří v Praze, v přilehlých středočeských okresech a také na Kroměřížsku, Uherskohradišťsku nebo Chebsku. V Praze hygienici za posledních sedm dní potvrdili téměř 195 případů v přepočtu na 100.000 obyvatel, následují okresy Praha-východ a Praha-západ se zhruba 167 případy. Přes 150 nakažených na 100.000 obyvatel mají Kroměřížsko, Uherskohradišťsko, Berounsko a Chebsko.
Na mapě regionů podle rizika nákazy covidem-19 je Praha aktuálně na nejhorším, tedy červeném stupni. Dalších deset okresů je oranžových, většina zelených a jen 13 v pohraničí má bílou barvu označující malé riziko.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: čtk