V Česku je 5000 veřejných informačních systémů, ale nejsou propojeny

23.11.2018 22:15 | Zprávy

V současnosti je v Česku 250 digitálních služeb a 5000 informačních systémů veřejné správy. Chybí ale legislativa, která by umožnila jejich propojení a plné využití. Na konferenci Digitální Česko 2018+ to dnes uvedl vládní zmocněnec pro digitalizaci a ICT Vladimír Dzurilla. Zprávu přinesla ČTK.

V Česku je 5000 veřejných informačních systémů, ale nejsou propojeny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klávesnice

„Jde o to, aby registry sdílely informace mezi sebou a občan nemusel dokládat stejná data na úřadech několikrát,“ uvedl Dzurilla. Součástí legislativních změn by měla být změna přístupu k přípravě zákonů. Ta by měla celá být elektronická.

Ministerstva podle Dzurilly dosud předložila celkem 672 záměrů reagujících na koncepci elektronizace státní správy Digitální Česko. V současnosti vláda záměry vyhodnocuje a pak začne některé uvádět do praxe. V nejbližší době by měl být hotový například portál Moje daně nebo v polovině roku zákon o elektronickém zdravotnictví.

Podle nového primátora Prahy Zdeňka Hřiba (Piráti) v současnosti vrcholí příprava zákona o právu na digitální službu. Stát bude občanům zpřístupňovat digitální služby postupně podle závazného seznamu, za který bude zodpovídat vláda s výhledem kompletní digitalizace do pěti let. V rámci hlavního města se primátor chce zaměřit zejména na spuštění portálu s městskými digitálními službami. Cílem je vytvořit jednotné kontaktní, objednávkové a platební místo, které bude pracovat jako zprostředkovatel mnoha městských úřadů.

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) doplnila, že Česko chce spolu s Německem usilovat o vytvoření evropského centra umělé inteligence. Jeho sídlo by mohlo být v Praze.

Podle estonského premiéra Jüriho Ratase by měla elektronická výměna dat být možná v celé Evropě. Záměr ale naráží na různé úrovně zabezpečení v jednotlivých zemích. Sdílení zkušeností z digitalizace s africkými zeměmi by podle něj mohlo přispět k vyřešení migrační krize. Estonsko je evropský lídr v elektronizaci státní správy.

Ratas dnes také navštívil českou pobočku estonského startupu Pipedrive, který nabízí vlastní prodejní platformu pro obchodníky. Ta chce v tuzemsku během tří let investovat 350 milionů korun a plánuje najmout 100 zaměstnanců, jako jsou vývojáři, produktoví manažeři a softwaroví designéři.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavlův Kolář se zasnil: Objednal se ke mě Trump

16:18 Pavlův Kolář se zasnil: Objednal se ke mě Trump

Poradce prezidenta Pavla Petr Kolář už od listopadového vítězství Donalda Trumpa kritizuje jeho poli…