„Geologický průzkum plynně může přejít do těžby," varoval například poslanec hnutí ANO Stanislav Berkovec.
Sněmovna se ve své výzvě odvolala mimo jiné na programové prohlášení vlády, v němž se koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL zavázala, že „neumožní další průzkum a následnou těžbu zlata". Poukázal na to i předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura, podle něhož není důvod bránit vládě v něčem, co nechystá. „To usnesení je v zásadě k ničemu, ale pokud vládní poslanci nedůvěřují vládě, tak proč ne," poznamenal Stanjura.
Sněmovní výzva mimo jiné ukládá současné vládě „nerušit ani nijak měnit" usnesení kabinetu nynějšího prezidenta Miloše Zemana z roku 1999. Ten v něm konstatoval, že „vzhledem k tuzemské potřebě zlata, situaci na světových trzích zlata a vzhledem k negativnímu vlivu těžby a zpracování zlata na životní prostředí není těžba zlata na území ČR žádoucí".
Koaliční kabinet by měl v tomto směru v souladu se svým programovým prohlášením připravit novelu horního zákona a zákona o geologických pracích. Poslanci mu to uložili bez stanovení limitu, do kdy by tato norma měla být předložena.
Těžbou zlata v ČR se bude zabývat také Senát na základě petice, pod kterou občanské sdružení Šumava nad zlato získalo podpisy přes 13.000 lidí. Petice vznikla loni ve snaze zabránit zrušení zákazu použití kyanidu při získávání zlata, o čemž se uvažovalo v rámci novely horního zákona. Proti těžbě se postavily Plzeňský i Středočeský kraj.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav