„Rýsuje se další Waterloo Fialovy vlády, které tvrdě dopadne na náš průmysl,“ uvedl ve svém komentáři Michal Hašek (PRO), bývalý hejtman Jihomoravského kraje a někdejší poslanec. Podle něj se KHNP v rámci „rozparcelování trhu“ z evropských projektů zjevně stahuje, aby zvýšila šance amerického Westinghousu, a následně se sama stala jeho subdodavatelem.
„Našemu průmyslu tak během pouhých několika měsíců umřela naděje, že bude mít šedesátiprocentní podíl na Dukovanech a současně že se výhledově bude moci podílet na výstavbě nových jaderných kapacit ve Švédsku, ve Slovinsku či v Nizozemsku,“ dodal Hašek.
Jižní Korea oficiálně oznámila svůj odchod z nizozemského projektu Borssele minulý týden s tím, že „časový rámec neumožňuje plně využít jejich technologii“. Podobný postoj zaujala firma i letos v lednu ve Slovinsku a již loni v prosinci se stáhla z projektu ve švédském Ringhalsu.
Pochybnosti přitom podle Haška vzbuzují i sliby o účasti českého průmyslu, které KHNP původně deklarovala. „Nyní je i nám prostému plebsu jasné, proč Jihokorejci přestali slibovat šedesátiprocentní podíl českého průmyslu na rozšíření Dukovan. Garance pouhopouhé dvacetiprocentní ‚spoluúčasti‘ českých firem na budování nových jaderných bloků, které přivezl z jednání s Jihokorejci ministr průmyslu a obchodu Vlček (STAN), bude pro Česko a konkrétně pro Fialovu vládu fatální prohrou,“ napsal Michal Hašek.
Společnost ČEZ a ministerstvo průmyslu zatím zůstávají oficiálně klidné. Podle dostupných informací se stále počítá s podpisem smlouvy s KHNP do konce března 2025. Sama firma i nadále tvrdí, že chce v Česku dosáhnout vysokého podílu zapojení domácích dodavatelů, ale konkrétní čísla se v posledních měsících výrazně proměnila.
„U dostavby Dukovan dosáhneme podílu českých dodavatelů 60 procent,“ uvedl ještě v říjnu 2024 zástupce KHNP pro Českou televizi. V roce 2025 však ministr Vlček hovořil už jen o 20 procentech garantované účasti českých firem, což Hašek označuje za zásadní selhání kabinetu Petra Fialy.
Situace se vyvíjí i v právní rovině. Po odvoláních neúspěšných uchazečů, společností Westinghouse a EDF, vydal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže předběžné opatření zakazující podpis smlouvy s KHNP. Toto opatření však bylo koncem října zrušeno a výběr korejské firmy byl definitivně potvrzen.
Zůstává však otázkou, za jakých podmínek dojde k podpisu smlouvy, a zda bude ještě možné zajistit slibovanou míru zapojení českých firem. Podle Michala Haška jde o téma, které si zaslouží okamžité projednání v Poslanecké sněmovně:
„Co na to současná parlamentní opozice? Chopí se tohoto pro český průmysl klíčového tématu a přenese téma hroutícího se zpackaného tendru na dostavbu jaderných bloků v Dukovanech na půdu Sněmovny?“ ptá se Hašek.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Výborný