V Česku se toho podle Zbořila mnoho neděje. „Zloba, kterou je česká politika přeplněná, stagnuje na určité úrovni. Ani to vylučování Václava Klause z ODS neproběhlo žádným dramatickým způsobem, i když tedy proběhlo způsobem ostudným,“ zaznělo z úst politologa, jenž si v loňském roce převzal státní vyznamenání z rukou prezidenta Zemana.
Média podle něj věnují pozornost materiálním škodám, které jsou vidět a upoutají řadu čtenářů, ať už jde o katedrálu Notre-Dame, která hořela, nebo masakr v kostelech na Srí Lance či útok na mešity na Novém Zélandu v březnu.
„Ale v mezinárodní politice také dochází ke škodám, které nejsou tak atraktivní pro média, protože se nedají ukazovat jako hořící chrám nebo roztrhaná těla, ale přesto ty škody tady jsou,“ konstatuje v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.
Důležité mohlo být i jednání severokorejského diktátora Kim Čong-una s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V Japonsku prý tato zpráva vyvolala zděšení. V Rusku opatrné vyčkávání. Podle Zbořila rozhodně platí, že dění na Dálném východě je důležité. „Dálněvýchodní agenda v Tichomořském prostoru je mnohem důležitější, než my si v Evropě myslíme. Jejím typickým znakem je, že Evropská unie nebo evropské státy zde nehrají žádnou roli,“ upozornil Zbořil s tím, že to není v pořádku, protože severokorejská armáda je sice zaostalá, ale stále mohutná. A zaostalost by bylo možné napravit několika mohutnými investicemi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp