Někteří studenti byli za účast na demonstraci v Bělorusku zatčeni a převezeni na několik dní do vězení, jiní byli vyloučeni z univerzity. Odchod pro ně znamenal jedinou šanci, jak dostudovat.
„Původně jsme jednali s 18 studenty. Jeden je ale ve vězení a o dalším nejsou žádné zprávy,“ řekl prorektor TUL Radek Suchánek, který útěk studentů pomáhal organizovat. Studenti z univerzity v běloruské metropoli Minsku do Česka dorazili postupně v několika skupinách v lednu a v únoru.
S pomocí studentům vedení liberecké univerzity neváhalo. „Byla to samozřejmost. Sám jsem byl účastníkem listopadových událostí v Praze. S touto zkušeností a zkušeností z totality pak neváháte pomoci těm, kteří zažívají podobné peklo,“ uvedl rektor TUL Miroslav Brzezina.
Celý text ZDE.
Někteří ze studentů mají i po vlídném přijetí v Liberci noční můry, které si s sebou nesou kvůli událostem v rodné zemi. „I po přestěhování do Liberce mám stále noční můry. Utíkám v nich před policií nebo se snažím skrýt, aby mě nezatkli,“ uvedla studentka Anastasiya.
Exministr zahraničí Tomáš Petříček(ČSSD) uvedl, že se podařilo z Běloruska do Česka přesunout celkem několik desítek studentů, nejvíc jich bylo umístěno zřejmě do Liberce. Zapojily se také Univerzita Karlova a brněnská Masarykova univerzita, další mají zájem.
Na pobyt studentů v Česku založilo Ministerstvo školství speciální fond vzdělávací politiky, odkud budou univerzity čerpat a vyplácet stipendia.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab