Winton, který zemřel loni v červenci ve věku 106 let, v letech 1938 a 1939 v nacisty ohroženém Československu organizoval z vlastní iniciativy odjezdy židovských dětí do Británie a obstarával veškeré formality potřebné k jejich přepravě po železnici a přijetí v Británii.
„Už navždy se mnou zůstane vzpomínka na to, jak se dívám z okna a vidím obličeje příbuzných, uplakané a starostlivé,“ řekla jedna ze zachráněných, Ruth, které bylo tehdy 13 let. Další ze zachráněných dětí, který se představil jako Hugo, ocenil rodiče za to, že své děti do vlaku poslali.
Ceremoniálu se zúčastnila také novinářka Esther Rantzenová, která v roce 1988 moderovala slavný pořad BBC, v němž se Winton poprvé setkal se zachráněnými dětmi. Rantzenová na vzpomínkové akci řekla, že tehdy musela poprvé v kariéře odejít do zákulisí a osušit si oči, natolik byl podle ní moment setkání silný.
Winton byl za své činy několikrát vyznamenán a byl povýšen do rytířského stavu. Český prezident Václav Havel mu v roce 1998 udělil vysoké české státní vyznamenání – Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Navržen byl i na Nobelovu cenu za mír.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp