Mezi vybranou šesticí nových jmen je například i královna Nzinga, jež žila převážně v 17. století. Jde o africkou panovnici, která je považována za hrdinku boje proti kolonialismu. Naopak by z cedulek názvů ulic či veřejných míst měla zmizet jména tří kolonizátorů. Lüderitzovu ulici, Petersovu alej a Nachtigalovo náměstí tak již možná brzy budete hledat marně.
Adolf Lüderitz položil základy kolonie Německá jihozápadní Afrika na území dnešní Namibie, Gustav Nachtigal byl říšským komisařem v kolonii Německá západní Afrika. Carl Peters byl zakladatel Německá východní Afrika, alej však podle všeho nese název jiného Peterse – Hanse, odbojáře z dob nacistické krutovlády. Je tedy možné, že k přejmenování nedojde, i v případě Lüderitze a Nachtigala by se pak dala najít lichotivější místa v německé historii.
Kromě královny Nzingy se ale v souvislosti s novými názvy hovoří také o zpěvačce Miriam Makeba či o nositelce Nobelovy ceny za mír Wangari Maathai z Keni. Královna Nzinga však byla také zároveň otrokářkou, a tak je nyní pojmenování ulice jejím jménem předmětem diskuse. Za svým návrhem si ale stojí Bertrand Njoume, člen Strany zelených. Tvrdí totiž, že není jisté, že královna s otroky opravdu obchodovala.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef