V Rakousku sečteno sto procent hlasů, včetně korespondenčních. Pod šéfem socialistů se kýve židle
20.10.2017 10:10 | Zprávy
V Rakousku již byly sečteny všechny hlasy, které na konečném pořadí příliš nezměnily. Pouze Svobodné na druhém místě vystřídali socialisté z SPÖ. Deník Kronen Zeitung také přináší mapu, která ukazuje, jak se volilo v jednotlivých částech země.
reklama
Lidovci v čele s charismatickým Sebastianem Kurzem mohou dále slavit. Ani sečtení korespondenčních hlasů na jejich vítězství dle očekávání nic nezměnilo. S 31,5% tak zůstávají v čele pelotonu politických stran a mají jistou účast ve vládě. Socialisté se nakonec těsně dostali na druhé místo s 26,9%, ale místo ve vládní koalici pro ně patrně nezbude a místo nich dostanou příležitost třetí Svobodní, kteří získali 26% a polepšili si tak oproti minulým volbám o 5,5%.
Rakouští socialisté nakonec v porovnání se svými kolegy v Německu, Francii či Nizozemsku dopadli velmi dobře a prakticky „zůstali na svých“. Přesto je pro ně role v opozici poněkud ponižující a začínají se ozývat hlasy, podle kterých jsou dny šéfa strany a kancléře Kerna sečteny. Ačkoli Kern chce pokračovat dál, strana je dle nejmenovaného zdroje Kronen Zeitung v této věci hluboce rozdělena. Vystřídat by jej mohl v čele strany ministr obrany Hans Peter Doskozil.
Vedle lidovců a Svobodných lze označit za vítěze voleb i levicovou stranu Liste Peter Pilz, který nedlouho před volbami založil bývalý člen Zelených Peter Pilz. Jako student byl členem trockistické Skupiny revolučních marxistů a později přešel k Zeleným. S nimi se však nepohodl zejména v oblasti migrace, kde prosazoval přijetí restriktivnějších opatření. Podařilo se mu získat 4,4% a na rozdíl od Zelených, kteří ztratili 8,5% a získali jen 3,8%, ve volbách uspěl.
Zajímavě se jeví volební výsledky podle spolkových zemí, kde lidovci zvítězili v šesti z devíti zemí. Jen v Korutanech získali první místo Svobodní s 31,8% a socialisté naproti tomu uspěli ve Vídni, kde získali závratných 34,5%. Kdežto lidovci a Svobodní se v hlavním městě země, kde tvoří značnou část přistěhovalci, dostali jen na 21%. Socialistům se však vedle Vídně podařilo uspět i v dalších větších městech.
V Innsbrucku, Klagenfurtu i Štýrském Hradci těsně uspěli před lidovci (ve Villachu před Svobodnými), v Linci potom bylo jejich vítězství nad druhými socialisty přesvědčivější. Lidovci uspěli z deseti největších měst prakticky jen v Salzburgu, kde ovšem dosáhli s více než 40% drtivého vítězství nad druhými Svobodnými o 15% a nad třetími socialisty dokonce o 21%. Konečné výsledky jsou sice známé, ale oficiálně budou oznámeny až po setkání Spolkové volební komise 31. října.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.