Dne 15. června došlo v Turecku k nepovedenému pokusu o puč, který prezident Recep Tayyip Erdogan s podporou tureckých občanů potlačil. A spustil vlnu čistek nejen v armádě. Možná i proto se teď Turecko tolik nevěnuje uprchlické krizi a Řekové tento fakt už začínají významně pociťovat.
„Řecká vláda oznámila, že jen za včerejšek (pátek), bylo na ostrově Lesbos a na dalších ostrovech zapsáno 9420 uprchlíků – mužů, žen a dětí. Guvernérka severní Egejské oblasti Christiana Kalogirou vyhlásila poplach a oznámila, že je třeba urychleně přijmout opatření ke zmražení sílících migračních toků,“ píše server.
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve vyjádření pro rakouský deník Kurier konstatoval, že má obavy o to, zda Turecko po neúspěšném puči dodrží svou část dohody s EU. Prezident Erdogan dal ostatně nejednou najevo, že by tuto dohodu rád hodil do koše. Vzájemné vztahy Turecka a EU navíc komplikuje fakt, že po nepovedeném puči přiletělo do Řecka osm tureckých důstojníků a hledají v této zemi ochranu. Turecký velvyslanec v Řecku vládu v Athénách neprodleně vyzval, aby byli turečtí vojíci vydáni zpět do Turecka.
Řecký premiér Alexis Tsipras teď musí řešit velké dilema. Musí mít na mysli nejen dohodu s Tureckem o uprchlících, ale také prozatím slibná jednání o situaci na Kypru s tureckou stranou. Případné nevydání tureckých důstojníků by mohlo všechny nadějné rozhovory zhatit. Podle deníku The Guardian však také bude záležet na tom, zda se turecký prezident Erdogan skutečně zasadí o obnovení trestu smrti, jak slibuje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp