„Rozbila tři týmy zkušených odborníků. Kohokoliv přijal její předchůdce Jan Stárka, toho vyměnila. Jedno nařízení střídalo druhé, které to první popíralo. Chovala se jako na dobytém území a s podřízenými nekomunikovala.“ Takto hodnotili bývalí zaměstnanci působení nedávno odvolané ředitelky Blanky Hrudkové. Neutěšená situace v Diagnostickém ústavu Dobřichovice, který má nespočet odloučených pracovišť jako dětské domovy, střediska výchovné péče a další, takže je největší příspěvkovou organizací Ministerstva školství, se totiž nyní projednávala na půdě Senátu.
Bossing na pracovišti
„Hned po jejím nástupu do funkce se začaly porušovat některé právní normy a provádět necitlivé změny, což mělo velký dopad na děti. Operovala ekonomickými přehmaty bývalého vedení, ale nikdy se nevyjádřila k péči o děti. Rozprášila odborníky a u mě to vyústilo v bossing na pracovišti,“ sdělila na úvod bývalá sociální pracovnice diagnosťáku Monika Veselá. Přečetla dopis starosty Dobřichovic za ODS Michaela Pánka, v němž mimo jiné stálo: „Setkal jsem se s ní a už její chování vypovídalo o tom, že situaci nezvládala. Ministerstvo školství mlčelo. Z toho vyplynuly nebezpečné myšlenky, že jde o snahu ústav uzavřít a nemovitosti rozprodat.“
Na jednání se dostavil i ministr školství Dalibor Štys, jenž přítomné ujistil, že se nic podobného nestane. Také konstatoval, že ministerstvo v tomto případě nezametá věci pod koberec, jak je mu vyčítáno, ale snaží se je řešit. Česká školní inspekce prý v ústavu při kontrole našla nespočet pochybení od absence školních vzdělávacích programů až po nedostatečné vyargumentování změn. Zástupce školských odborů zase zkonstatoval, že se odvolaná ředitelka ve vztahu k zaměstnancům dopouštěla závažných chyb.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský