U stolečků ve studiu veřejnoprávní televize se setkali hejtman Kraje Vysočina za ČSSD Jiří Běhounek, Jaroslav Dvořák (SPD), exministr zdravotnictví za TOP 09 Leoš Heger, lidovec Vít Kaňkovský, komunista Stanislav Mackovík, Bronislav Sedláček (STAN), Bohuslav Svoboda (ODS), Jan Trnka (Zelení), Pirát Petr Třešňák a Rostislav Vyzula.
31. května začal platit tzv. protikuřácký zákon. Současná koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL ukončila kapitolu placení poplatků ve zdravotnictví. Nejen o tom mluvili hosté veřejnoprávní televize. V čele resortu zdravotnictví se vystřídalo 21 ministrů zdravotnictví či jejich dočasných zástupců. Na úvod se věnovali poslednímu z celé řady protestů lékařů, kterým se ani trochu nelíbí nová úhradová vyhláška, která se chystá.
Běhounek hned na úvod konstatoval, že nemusí narychlo vyřešit problémy lékařů. Heger doplnil, že celé zdravotnictví trpí nedostatkem peněz, ale největší nedostatky máme prý u primární lékařské péče. Podle Bronislava Sedláčka (STAN) zde existuje prostor pro navýšení tzv. kapitačních plateb pro lékaře, když tato otázka ještě není uzavřena.
Když se dostal ke slovu Svoboda, upozornil na to, že ODS zdravotnictví už mnoho let neřídila. „Já jen upozorňuji, že už osm let nestojí v čele zdravotnictví nikdo z ODS,“ podotkl Svoboda. Jedinou cestou, jak situaci zlepšit, je podle jeho názoru posílení pravomoci praktických lékařů. Člen Zelených Jan Trnka podotkl, že je třeba ustoupit od povinného zavádění e-receptu. Mělo by jít jen o dobrovolný nástroj.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp