Kittnerovi hrozí za zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování pravidel při správě cizího majetku deset let vězení, Pavlu Krenkovi a Jiřímu Zeronikovi až 12 let. Jde o obchody z let 2003 a 2006, kdy město převedlo své pozemky na svoji akciovou společnost a SAJ je následně podle obžaloby nevýhodně směnil nebo prodal. Škodu státní zástupce vyčíslil na 13 milionů korun, město a SAJ dohromady vymáhají dokonce 23 milionů.
Před soudem dnes vypovídali dva bývalí majitelé nemovitostí na Bucharce v Horním Hanychově, kde je část lyžařského areálu na Ještědu. Josef Alexi vyměnil restauraci Berlín za nemovitost v centru města s šesti byty a dvěma nebytovými jednotkami. K tomu dostal i 2,1 milionu korun v hotovosti za přenechání zařízení restaurace a okamžitý odchod z Berlína. Podle státního zástupce vznikla škoda 3,8 milionu korun. Alexi u soudu uvedl, že ho s nabídkou oslovil Zeronik jako zástupce SAJ. Zdůvodnil mu to tím, že Berlín město potřebuje pro zázemí připravovaného lyžařského mistrovství světa. I poté jednal Alexi hlavně se Zeronikem, na uzavření obchodu se domluvili během několika měsíců na přelomu let 2003 a 2004. Na výběr dostal Alexi několik nemovitostí, zvolil si budovu v Barvířské ulici.
Rozděloval kopec na dvě poloviny
Více než třímilionová škoda vznikla podle obžaloby i při směně dalšího pozemku s chalupou na Bucharce. Zeronik přišel za Zdeňkem Hanzlíkem s tím, že potřebují jeho pozemek pro zázemí šampionátu. Hanzlík si byl vědom významu svého pozemku a levně ho prodat nechtěl. „Rozděloval kopec na dvě poloviny. Zájem měl i pan Hlaváč (majitel sousedního pozemku), který tam chtěl stavět hotel," řekl Hanzlík. Bez jeho pozemku ale výstavba hotelu nebyla možná. „Měl jsem podezření, že hotel chce postavit i Sportovní areál Ještěd, proto byla cena tak vysoká. Moje představa byla pět milionů korun," uvedl Hanzlík.
Při jednání se Zeronikem požadoval výměnou pozemek s chalupou, nic vhodného ale město nemělo. Místo toho získal zhruba 200 metrů pod Bucharkou louku a doplatek 1,8 milionu korun. SAJ se navíc ve smlouvě zavázal, že pomůže do roka prosadit změnu územního plánu z louky na stavební parcelu a poté tam provede zemní práce za čtvrt milionu korun.
Změna na stavební parcelu ale podle Hanzlíka trvala dva roky a problémy měl i se získáním stavebního povolení. „Neměl jsem pocit, že mi město pomáhá," řekl před soudem. Zemní práce podle něj SAJ provedl. Dnes na jeho pozemku stojí penzion Bucharka s pěti pokoji. SAJ naopak nevlastní Hanzlíkovu chalupu ani restauraci Berlín, obojí jako nadbytečné prodal. Velké plány s rozvojem Bucharky se totiž nenaplnily. Zeronik už dříve u soudu uvedl, že tehdy nemohl nikdo předpokládat, že se budoucímu nájemci areálu na Ještědu Snowhillu podaří prosadit zásadní změnu územního plánu a že rozvoj areálu se přenese na Skalku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr, čtk