V německé vládě bude dusno. Seehofer pracuje na návrhu, který se týká migrace

05.04.2018 21:22 | Zprávy

Německá vláda se aktuálně zabývá zásadní otázkou, která se týká slučování přistěhovaleckých rodin. Pokud by nedošlo k žádnému omezení, přišly by do země v příštích měsících další stovky tisíc migrantů.

V německé vládě bude dusno. Seehofer pracuje na návrhu, který se týká migrace
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Většina uprchlíků ze Súdánu se představuje jako Mohamed

Téma slučování rodin a stanovení horní hranice pro přijímání uprchlíků bylo rovněž klíčovým bodem při vyjednávání o koaliční smlouvě mezi CDU a SPD. Nakonec bylo dosaženo kompromisu v podobě kvóty ve výši jednoho tisíce lidí měsíčně. V dohodě však nebyl stanoven způsob, podle jakých kritérií by měli být nově přijatí migranti vybíráni. Na podrobnějším návrhu nyní pracuje ministerstvo vnitra v čele se šéfem bavorské CSU Horstem Seehoferem.

Od začátku migrační krize byl azyl přiznáván především občanům Sýrie a Iráku a právě této národnostní skupiny by se mělo nejvíce týkat také slučování rodin. Podle deníku Die Welt hrozí, že se koalice kvůli připravovanému návrhu dostane do prvního vážného konfliktu. Křesťanští demokraté totiž od začátku zástávají názor, že mělo být slučování rodin buď pozastaveno na neurčitou dobu, či dokonce úplně zrušeno.

Socialisté však naopak slučování rodin prosazují a nehodlají od něj ustoupit. Právo na sloučení rodiny získali pouze již zmiňovaní občané Sýrie a Iráku, kteří se stali terčem pronásledování pro své politické či náboženské názory. „Toto speciální právo však bylo na začátku roku 2016 pozastaveno na dobu dvou let a tato lhůta skončila před čtrnácti dny. Od 18. března by tedy migranti z těchto zemí opět měli mít právo pozvat si do Německa své příbuzné,“ píše deník.

Koalice se rozhodla tuto lhůtu ještě prodloužit do konce července a právě do té doby mělo dojít ke shodě nad připravovaným návrhem ministra vnitra Seehofera. „Podle tohoto návrhu by měli mít napříště přednost ti z příbuzných, kteří přímo žijí v oblastech, kde probíhá válečný konflikt. Nikoli už tedy i ti, kteří žijí například v uprchlických táborech a je o ně nějakým způsobem postaráno. Nově by také měly úřady zevrubněji dohlížet na snahu přijatých rodinných příslušníků se integrovat.“

Ministerstvo vnitra chystaná zpřísňující opatření zdůvodňuje omezenými kapacitami federálních i místních orgánů a vůbec celé společnosti. „I když se počet žádostí o azyl v porovnání s roky 2015 a 2016 snížil, přesto v únoru 2018 získalo plnou sociální podporu přibližně 600 000 nově příchozích migrantů v produktivním věku. Ministerstvo také uvedlo, že i přes pokles je míra migrace stále vyšší než v letech 1994 až 2014.“


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Potom, pošleme.“ Bojovníci s dezinformacemi přistiženi při lži. Tvrdá slova novinářky

22:21 „Potom, pošleme.“ Bojovníci s dezinformacemi přistiženi při lži. Tvrdá slova novinářky

Vyhýbavé odpovědi a značná nervozita, tak vypadala reakce lidí spolupracujících s redakcí Visegrad I…