VIDEO Albánie do EU? Švýcaři a Norové vstoupit nechtějí, posmutněl aktivista. Ale našel jiné kandidáty. A EU prý zamezí válce

22.04.2020 22:02 | Zprávy

Aktivista Adam Trunečka si tentokrát na kanále Pulse TV, spojeném s občanským aktivistou Tomášem Peszynskim, posvítil na země, které by mohly v brzké době přistoupit do EU. Posmutněl, že např. Švýcarsko, Island či Norsko se do Evropské unie příliš nehrnou, a tak jedinou šancí k rozšíření EU jsou státy západního Balkánu. EU by, dle něj, u nich měla jednat rychle, aby ji nepředběhla Čína či Rusko. „Ty země by se mohly stát sférou vlivu Ruska a Číny, geograficky uvnitř Evropské unie. To by pro nás mohlo být hodně nebezpečné,“ varoval aktivista. Bojí se též, aby po vstupu do EU nešly maďarskou či polskou cestou.

VIDEO Albánie do EU? Švýcaři a Norové vstoupit nechtějí, posmutněl aktivista. Ale našel jiné kandidáty. A EU prý zamezí válce
Foto: Repro Pulse TV
Popisek: Aktivista Adam Trunečka v Pulse TV

„Dnes se podíváme na oblast západního Balkánu, kde je vtipem, že pokud jejich země nebudou přijaty do EU, vstoupí občané tak nebo tak jeden po druhém,“ započal Trunečka.  

Vrásky mu prý způsobuje zejména Švýcarsko, jelikož se nezdá, že by se do EU hrnulo. A ani další země, jako Lichtenštejnsko, Island či Norsko, do Evropské unie nechtějí. Podle aktivisty tak jedinou zemí na západě Evropy, u které je nějaká šance, že by mohla v brzké době vstoupit do EU, je Skotsko, „pokud tedy získá nezávislost na Spojeném království“. Právě proto aktivista vzhlíží na možnost, že by do EU přistoupila některá ze zemí západního Balkánu.

Albánie, dle Trunečky, po konci studené války měla „moc práce s korupcí a mafií“, a Jugoslávie s občanskou válkou, a proto zatím většina z těchto balkánských zemí v EU není. Jednoznačně nejblíže vstupu do Evropské unie však nyní údajně jsou Srbsko, Černá Hora, Albánie a Severní Makedonie. To se dle něj může dosti protáhnout, jelikož tyto státy budou muset přijmout unijní legislativu. „Západní Balkán je prostě Balkán,“ posteskl si.

Celé video můžete zhlédnout zde:


Trunečka tvrdí, že pro vyjmenované země bude vstup do Evropské unie obrovským přínosem. „EU může těmto zemím hodně přinést, pro vstup jsou totiž velmi přísné podmínky, třeba co se týče demokracie, nezávislosti justice nebo postihování korupce a EU tyto reformy velmi bedlivě sleduje. Zároveň může členství v EU také velmi pomoci stabilizovat Balkán, v rámci EU jsou totiž státy tak propojeny, že válka mezi nimi je v podstatě nemožná,“ rozplýval se aktivista na videu o přínosech EU.

Nemožnost války na Balkáně po vstupu zemí do EU vnímá i kvůli podmínce normalizace vztahů Srbska s Kosovem.

Ale prostor pro vstup do EU nekončí jen na balkánském poloostrově. Jednání probíhají i s Tureckem. Tam se ovšem nyní „spoustu věcí zvrtlo“ a přístupová jednání jsou tak de facto zastavena. „To je ale ukazatel toho, že kdyby se něco zvrtlo dejme tomu v Albánii, tak by ta země vstoupit do EU prostě nemohla,“ vysvětlil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinci

Myslíte, že se vůbec někdy Ukrajinci, co sem za poslední dva roky přišli na Ukrajinu vrátí? I kdyby skončila válka, já mám dojem, že tu už zůstanou na trvalo. Zabýváte se v SPD nějak tím, co by se stalo, kdyby tu zůstali?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ale to tenkrát nebyla ministryní Černochová...“ Kotrba nad armádní novinkou pro děti

4:41 „Ale to tenkrát nebyla ministryní Černochová...“ Kotrba nad armádní novinkou pro děti

Komentář Štěpána Kotrby k dnešním náborovým akcím armády mezi dětmi, které podle něj připomínají dor…