Elektromobilita se i díky superlídrovi kandidátky Motoristů sobě a Přísahy – Filipu Turkovi – stala jedním z hlavních témat nadcházejících voleb do Evropského parlamentu. Turek zpochybňuje ekologičnost elektromobility. Ta je dle jeho názoru „nástrojem k okrádání spotřebitele“.
Turek také poukazuje na to, že samotná výroba elektromobilů je velmi emisně náročná a že se jejich uhlíková stopa vyrovná běžným vozům až po mnoha najetých kilometrech, v závislosti na energetickém mixu dané země.
„O ekologičnosti a znatelně měřitelném vlivu těchto hodnot na oteplování planety ve smyslu, že když nahradíme 1,47 miliardy aut na planetě elektromobily s půltunovými bateriemi vyrobenými za šílených energetických, ekologických a etických nákladů z lithia, niklu, kobaltu, manganu a dalších materiálů strategicky ovládaných Čínou, pochybuje každý racionálně uvažující člověk, který má základní vzdělání a ovládá matematiku, chemii a fyziku druhého stupně základní školy,“ uvedl Turek v jednom z rozhovorů pro ParlamentníListy.cz.
Strany Motoristé sobě a Přísaha se v rámci koalice, se kterou jdou do voleb do Evropského parlamentu, shodují na čtyřech klíčových tématech, která jsou závazná pro všechny kandidáty na společné kandidátní listině. Mezi těmito tématy je právě také bod o podpoře veškerých snah o zrušení zákazu spalovacích motorů.
„PODPOŘÍM všechny snahy o zrušení zákazu spalovacích motorů a budu PROTI jakýmkoliv novým pokusům tento zákaz prosadit,“ zavazují se kandidáti koalice Motoristů a Přísahy ve svém programu. Lídryní za hnutí Přísaha je socioložka a odbornice na migrační a azylovou politiku Nikola Bartůšek. Lídrem za Motoristy sobě je předseda strany Petr Macinka.
K tématu se dnes vymezil i předseda hnutí ANO Andrej Babiš: „Ten nesmyslný zákaz aut se spalovacími motory v Evropském parlamentu zrušíme!“
„My máme rádi auta,“ říká Babiš v krátkém videu, jež zveřejnil na svém facebookovém profilu. „Kdo neskáče není Čech,“ provolává Babiš z jedoucího černého vozu. „Přijďte nás volit, díky moc.“
Zákaz spalovacích motorů v roce 2035 jde dle programu hnutí ANO proti ekonomickým zájmům České republiky, ve které automobilový průmysl hraje klíčovou roli.
„Jednostranné zaměření na elektromobily představuje nejen obrovské strategické riziko, ale zvyšuje poptávku po vozidlech od amerických a čínských automobilek. To je v přímém rozporu s našimi ekonomickými zájmy,“ stojí v programu hnutí ANO k volbám do Evropského parlamentu.
V něm se hnutí ANO také zavazuje k revizi Green Dealu, zároveň je však pro hnutí klíčová i ekologie a soběstačnost. Aktuálně však dle programu ANO „přeregulovaná, předotovaná a byrokratizovaná ekonomika Evropské unie v globálním měřítku ztrácí svou pozici“ a „zběsilý tlak na ekologii povede k poškození evropské ekonomiky, průmyslu, energetiky a ke ztrátě prosperity“.
Oproti tomu Green Deal a „potřebu“ elektroaut neúnavně obhajuje kandidátka do Evropského parlamentu za hnutí STAN Danuše Nerudová. Ta v nedávné debatě na CNN Prima News přirovnala drahá elektroauta k chytrým telefonům v minulosti. „Chtěla bych říct jednu věc. Vzpomeňme si na smartphony. Když přišly, tak byly strašně drahé a všichni si říkali, kdo by si to tak asi koupil. Dneska ho máme v kapse každý,“ řekla Nerudová ke Green Dealu a k elektromobilům.
Kandidát SPD Petr Mach jí oponoval otázkou, zda se snad v minulosti kvůli tomu však zakazovaly analogové telefony, jako se chystá zákaz spalovacích automobilů do roku 2035.
Nerudové se ovšem zastal Luděk Niedermayer z koalice Spolu, který se podobně jako Nerudová obává o bezpečný život dětí na Zemi. „Velká koncentrace těchto plynů ohrožuje život našich dětí na této planetě a vy to nechápete,“ vyjádřil svůj názor Niedermayer.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.