Trunečka v tričku s heslem „Make Europe great again!“ v úvodu videa vysvětloval rozdíl mezi českým a Evropským parlamentem, tedy hlavně že europarlament může navrhovat zákony jen se souhlasem Evropské komise, kterou nenavrhuje, pouze schvaluje. Dále že europarlament je jediný orgán, do kterého občané členských států volí přímo. Tedy že podle Trunečky má EK nestandardně velké legislativní pravomoci, EP zase nestandardně malé.
„Ale za druhé, všechna moc v Evropské unii stále vychází od lidu, ať je to víceméně přímo přes Evropský parlament, nebo přes demokraticky zvolené vlády členských států,“ pravil Trunečka s tím, že EU je hybrid mezi mezinárodní organizací a státem. Ale význam europarlamentu prý roste a demokratický deficit se bude dál a dál zmenšovat.
Odpověděl i na otázku, jak změnit fungování Unie, řka, že na tom by se musela dohodnout Komise, europarlament a vlády členských států, aby schválily smlouvu o změně smluv o fungování EU. A spekuloval, že kdyby k domluvě této změny došlo při nadcházejícím českém předsednictví, mohla by se smlouva jmenovat Pražská. Nebo dokonce Brněnská. Zmínil, že smlouvu by pak musely schválit parlamenty států a v Irsku by se opět muselo konat referendum.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: kas