Holubová hned na začátku uvedla, že Člověka v tísni „uctívá a miluje“. „Protože se rozšířilo spoustu nepravdivejch mýtů a spoustu neopodstatněnejch názorů, tak jsem se rozhodla, že za vás i za sebe se na něco zeptám Šimona Pánka, jeho spoluzakladatele a ředitele,“ vysvětlila Holubová, jak video vzniklo.
Holubová vyzvedla, že Pánek se stal Evropanem roku v roce 2003. „No nedělej, von to právě vo sobě neříká, to jsem si musela já zjistit,“ reagovala Holubová na Pánkovu skromnost. A zeptala se na důvod, proč byl Člověk v tísni založen. Pánek odpověděl, že zakladatelé měli pocit, že se svobodou přichází i odpovědnost za svět mimo „klec“. Dodal, že po pádu komunismu spousta potlačených sporů přerostla v konflikt, například v bývalé Jugoslávii. „Nám přišlo zcela samozřejmý, když je to 10 hodin autem, jako partě kamarádů, když jsme pomáhali ještě za Sovětského svazu v Arménii, tak nám přišlo samozřejmý zkusit vybrat trochu peněz, nakoupit za to potraviny, deky a sednout do aut a vlastně jet do té Bosny se podívat. Na to, jak to vypadá, přivézt pomoc, ale také se podívat, napsat o tom do novin, my jsme tak trochu byli první váleční reportéři.“ Dodal, že vznik tedy nebyl plánovaný. „Já jsem nevěděl, co jsou mezinárodní organizace, nemyslel jsem, že budeme budovat nějakou organizaci, neměl jsem žádnou strategii, byli jsme dobrovolníci,“ prohlásil Pánek a dodal, že začínali jako dobrovolníci bez platu.
Herečka se zeptala, zda Pánek ví, že se organizaci také říká Čolek. „Nám se říká Člověk v plísni nebo...“ dodal Pánek, ale Holubová ho přerušila, že Čolek říkají ti hodní, kteří si název jen zkracují. „Petra Procházková a tahle parta,“ dovysvětlila a dodala: „Člověk v plísni je debilní.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas