VIDEO Film, který si lidé posílají mailem a kavárna z něj šílí. Téměř hodina výkladu, proč rychle pryč z EU

12.04.2019 7:03 | Zprávy

Pryč z EU, dokument natočený Stanislavem Brunclíkem, přináší pohled euroskepticky založených lidí na Evropskou unii. Co v něm uvidíte? Například úsměvný výrok premiéra Špidly (při našem vstupu do EU) o tom, že za sedm let se naše úroveň vyrovná té německé. Jaká je podle dokumentu skutečnost?: „Průměrná mzda v Německu vzrostla v roce 2004 až 2017 o cca 125 procent na 3 700 euro, v přepočtu 94 500 korun. U nás za dané období vzrostla průměrná mzda o 53 procent, na 29 tisíc korun v roce 2017. Rozdíl v životní úrovni se nepodařilo smazat ani po třinácti, natož po sedmi letech od vstupu do EU. Rozdíl se vlastně prohloubil.“ Dokument se šíří řetězovými e-maily. Deníkem N byl zařazen mezi dezinformace.

VIDEO Film, který si lidé posílají mailem a kavárna z něj šílí. Téměř hodina výkladu, proč rychle pryč z EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž

„Národ, ať je malý nebo velký, nesmí nikdy ztratit svou původnost. Jinak by přestal být národem,“ říká v úvodu dokumentu Jan Werich. „Česká republika a lidi, kteří tu žijí, jsou úžasní a fantastičtí, pracovití. Dokázali po celém světě, v jakémkoliv režimu neskutečné věci a byli vzorem pro spoustu lidí ve světě. Bezpochyby přežijeme i po Evropské unii,“ konstatuje poté František Matějka. „Jestliže náš národ dokázal přežít protektorát, komunisty i monarchii, dozajista dokáže přežít i vystoupení z Evropské unie,“ navázal na něj podnikatel Jakub Janda, který tak úplně nevyznává evropské hodnoty.

Lidé, kteří se ptají, dostávají nálepky populista, extremista, nácek

„Denně si klademe desítky otázek, kdo má děti, tak ví, že jich mohou být desítky do hodiny. Otázky a samozřejmě odpovědi nás formují. Proč to říkám? Zdá se mi, že v dnešní informační době dostáváme spoustu odpovědí, ale tak nějak bez otázek. Dostáváme odpovědi typu je to tak a tak, a hlavně je to tak správně. A dál se už neptejte. Lidé, kteří se ptají, zdali je to tak opravdu správně, místo odpovědi dostávají nálepky. Populista. Extremista. Nebo třeba i nácek,“ říká průvodce filmem, který sám natočil, Stanislav Brunclík. Jak upozorňuje, v řadě případů jde o lidi, kteří mají k extrému opravdu hodně daleko. „Pracují, dávají práci, tvoří různé hodnoty a kladou si otázky a chtějí znát odpovědi,“ uvádí.

Pár takových lidí představuje. Právě oni budou prostupovat celým filmem. František Matějka, předseda Strany nezávislosti České republiky. Ženatý, otec tří synů. Konzervativec, dlouhodobý odpůrce členství v Evropské unii a zastánce nezávislosti a samostatnosti České republiky. Životní motto – Rodina, tedy máma, táta a jejich děti, to není přežitek. Je to všechno. Nenechme si ji nikdy vzít.

Otto Černý, konzervativec se sociálním cítěním. Odseděl si několik let za zapálení sovětského tanku v roce 1968. Podepsal Chartu 77. Zastánce nezávislosti a samostatnosti České republiky. Motto: Vše, co je možné, se udělalo. Co je nemožné, se udělá. Jakub Janda, podnikatel, spolumajitel strojírenské firmy. Ženatý otec tří synů. Konzervativec, dlouholetý odpůrce členství v Evropské unii. Vlastenec. Životní motto: Jsme tím, co opakovaně děláme. Vendula Dosedlová. Matka dvouletého syna, samoživitelka pracující ve vydavatelství, toho času na rodičovské dovolené. Motto: Každý dostane naloženo na bedra, kolik unese, ženy někdy ještě o kus víc. Já se to své břímě snažím nést s úsměvem.

Benjamin Kuras, Čech a občan Velké Británie. Spisovatel, bývalý redaktor BBC. Skalní konzervativec. Nejdéle sloužící český euroskeptik. Životní motto: Prosperita je schopnost dělat tolik toho, co nás těší, abychom nemuseli dělat nic, co nás netěší. Martin Simandl. Herec, moderátor, hudebník. Ženatý otec tří dětí. Zastánce individuality jednotlivce a odpůrce řízení životů takzvaně zhora. Motto: Svoboda. „Jsou to obyčejní lidé, kteří si kladou otázky. Mají jedno společné. Nemají rádi současnou Evropskou unii. Respektive současné takzvané bruselské elity,“ vysvětluje Brunclík.

Na propagaci dává Unie mnohem více než Coca Cola. Ale narozdíl od ní ji platíme z vlastních daní

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

12:10 I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

Gesto humanity, které by navázalo na předcházející prezidenty. Těmito slovy nabádal spolek Šalamoun …