VIDEO Končíme, tohle nemám zapotřebí! Ředitel ústavu proslaveného Xaverem uraženě odcházel z debaty

18.10.2019 12:12 | Zprávy

Ondřej Neumann jako ředitel Xaverem proslaveného Ústavu nezávislé žurnalistiky byl hostem Debatního klubu, kde jeho oponentem byl analytik Jiří Fencl. Debata došla až tak daleko, že Neumann musel ze studia odejít. „Omlouvám se, ale já se tady nenechám urážet a to, abyste mě nazýval jako antisemitu, jako rasistu, já se omlouvám, ale skutečně končíme. Toto nemám zapotřebí. Opravdu ne. Buď se okamžitě omluvíte, nebo končíme,“ rozzlobil se Neumann. „Ani náhodou. Vy se omluvíte tomuto národu,“ odpověděl Fencl. Co Neumanna tak vytočilo?

VIDEO Končíme, tohle nemám zapotřebí! Ředitel ústavu proslaveného Xaverem uraženě odcházel z debaty
Foto: Screen Youtube
Popisek: Ondřej Neumann v Debatním klubu

Ondřej Neumann se domáhal debaty s Lubošem Xaverem Veselým, avšak místo něj přišel jako oponent kontroverzní poradce ředitele Českého rozhlasu Jiří Fencl. „Já si myslím, že pan Xaver Veselý si připravil skvělé vystoupení, připravil si aranžmá, dostal dobrou otázku a vystartoval na redaktorku České televize. Proč tak činil, je otázka na něj, koneckonců měli jsme tu sedět spolu, pokud se nepletu,“ postěžoval si Ondřej Neumann, ředitel Ústavu nezávislé žurnalistiky (ÚNŽ), když odpovídal na dotaz Jiřího Fencla, co si o té události myslel. Jiří Fencl je poradcem ředitele Českého rozhlasu. Následně Neumann dodal, že si nemyslí, že by se moderátoři Newsroomu chovali obecně nekorektně.

Fencl však odpověděl, že myslel obecně, zda taková žurnalistika má nějaký význam, kdy si redaktoři Newsroomu dle něj vyberou pouze někoho a na toho se zaměří. Dle poradce ředitele Českého rozhlasu je Česká televize netransparentní spolek, začerňující smlouvy, a Neumann dle Fencla provozuje „odhalovací“ web, na který se ten pořad odvolával. Na to představitel ÚNŽ reagoval, že netuší, proč Česká televize začerňuje smlouvy.

Poté došlo na spacákovou revoluci. „Česká televize, respektive lidi, kteří tam před sedmnácti lety byli a udělali tam tu spacákovou revoluci, o které oba dobře víme, jak dopadla, kdo ji vedl a proč...“ Na což reagoval pan ředitel ÚNŽ, že se rád poučí.

„Tak je v čele novinářského stavu, který dostal tuhle zemi do stavu, kdy je absolutně ekonomicky závislá na Německu. Tahle země je ekonomický kripl, je vykradená, platí několik bilionů korun ročně někam jinam, lidi mají třetinové platy, drahé bydlení a dluhy, to je výsledkem práce novinářů mainstreamových a kolem České televize,“ udeřil Fencl a ještě dodal, že to nebyli politici, kdo vládli, ale novináři.

Neumann nebyl schopný odpovědi, jen zmínil, že pouze zírá, kam se debata dostává.

„Vy jste byl přece v Lidovkách v roce 1997, když bylo Sarajevo proti Klausovi, byl jste v Hospodářkách zástupcem šéfredaktora, byl jste šéfeditor na ČT24, takže jste přímý účastník těchto záležitostí, jejichž výsledkem je ožebračení tohoto státu a národa, zotročení, protože tento stát nemá nic, a ještě tleskáte nasunování migrantů do téhle země. To vše je důsledek práce novinářů,“ pronesl Fencl.

Neumann odpověděl, že neví, zda na takové názory má cenu reagovat, že nejsou ničím podložené. „Bavme se o konkrétních věcech, Vy řeknete jakýsi soud, jakýsi názor, nepředložíte jeden sebemenší argument, řeknete něco o tleskání, pak řeknete, že ani já, ani Česká televize netleská, ale přitom jste to vypustil z úst. Tak bavme se tady o tom, povídejme si,“ zareagoval Neumann.

Fencl odpověděl, že je to o tom, co se nevysílá, že se naučili takovou žurnalistiku, kdy se negativisticky zaměří na někoho a po něm jdou.

Diskutující se neshodli ani na tom, jaká je role novináře. „Byly tady tři velké autority. Klaus, Zeman a Babiš, a po těch jdete programově,“ zmínil Fencl. „A Václav Havel pro vás nebyl autorita?“ zeptal se Neumann. „To zaprvé vůbec. To ani náhodou, protože to byla loutka, ale já říkám, naštěstí se ty věci začínají měnit. Jsou tady sociální sítě a jsou tady noví politici, kteří vědí, že vás mají obejít, protože jste nespolehliví, protože jste zprostředkovatel, který nezprostředkovává, jdou přes sociální sítě, komunikují s lidmi napřímo,“ řekl Fencl.

Ústav nezávislé žurnalistiky, řízený Ondřejem Neumannem

Neumann odpověděl: „No vidíte, to je to, co je ten největší rozdíl mezi námi. Novinář není zprostředkovatel, to se krutě mýlíte. Zprostředkovatel je možná pan Xaver Veselý. Novinář má reflektovat, novinář má zpracovat a předat. To, co chce sdělit premiér, předseda parlamentu, prezident, kdokoliv jiný, opoziční politik národu, ať si sděluje přes sociální sítě napřímo, ať si udělá tiskovku. Koneckonců ČT24 vysílá téměř všechno, téměř kdejaké s prominutím uprdnutí, kdejakého politika, jede to furt, 24 hodin online. To za mě není novinařina. To je, jak vy říkáte, zprostředkování nějakého toku informací, někdo si svolá tiskovku, novináři se ptají, nějak to jde do éteru. Investigativní novinařina není zprostředkovávání,“ vysvětlil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tle

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

12:10 I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

Gesto humanity, které by navázalo na předcházející prezidenty. Těmito slovy nabádal spolek Šalamoun …