VIDEO Španělsko na sebe spustilo lavinu. Přijalo uprchlíky, které jinde nechtěli. A takto to tam nyní vypadá

28.07.2018 7:51 | Zprávy

Španělsko se stalo hlavní vstupní branou migrace do Evropy, tamní vláda neví, co si počít. Ještě před pár týdny totiž Madrid poučoval italské politiky o vstřícném přístupu k běžencům. Premiér Pedro Sánchez řekl, že vysoké ocelové ploty nepovažuje za humánní a je třeba je upravit, aby třeba někoho nezranily. Nyní však Španělé zírají, co jejich náznaky uvedly do pohybu. Hlavní migrační trasa Středomořím mění směr. Itálie přibouchla dveře a v kurzu je Španělsko, které není připraveno, píše Mladá fronta Dnes.

VIDEO Španělsko na sebe spustilo lavinu. Přijalo uprchlíky, které jinde nechtěli. A takto to tam nyní vypadá
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Itálie - migranti

V současné chvíli je Andaluské pobřeží na jihu Španělska přeplněné žadateli o azyl. Jen za poslední tři dny připlulo ke španělským břehům 1300 migrantů. Španělé najednou zjišťují, že jejich tábory jsou plné a nemají je kam umístit. V polovině června přijalo Španělsko více než šest stovek migrantů z lodě Aquarius, které předtím odmítly převzít Itálie a Malta.

Sledovaný vpád 700 migrantů, který byl největším takovým útokem migrantů na zranitelnou unijní hranici za poslední měsíce, je přitom pověstnou kapkou v moři. „Jsme teď ve stejné situaci, jako byla italská Lampedusa,“ stěžuje si José Ignacio Landaluce, starosta jihošpanělského města Algeciras, kde stovky imigrantů bloudí ulicemi a úřady je nemají kde ubytovat.

Není to tak dlouho, co Madrid udílel italským politikům morální lekce. Nový španělský premiér za socialisty Pedro Sánchez například uvedl, že chce být k běžencům vstřícnější než jeho pravicový předchůdce Mariano Rajoy. „Patří to k našim nejzákladnějším povinnostem,“ prohlásil Sánchez. Jenže oproti loňskému roku se příliv migrantů ke břehům Iberského poloostrova zdvojnásobil, a to v důsledku jeho otevřené politiky a kvůli tvrdšímu kurzu Italů.

„Itálie přivřela dveře, víc běženců hledá cestu západním směrem,“ uvedl šéf španělské diplomacie Josep Borrell. Španělé tak pro ně rázem nemají dostatek ubytování. V průměru se teď každý den dostane do Španělska přes 220 migrantů. Španělé už předstihli jak Řecko, tak Itálii v počtech přišedších běženců.

Podle španělské policie je taková situace dlouhodobě neudržitelná a může přinést závažné zvýšení kriminality. Vláda ale problém neřeší. Azylanti se procházejí ulicemi jihošpanělských měst Medina Sidonia nebo Chiclana. 

Šok z přívalu migranů zažili na nudistické pláži v jihošpanělském městě Tarifa i tam se rekreující turisté. K pláži připlul nafukovací člun plný afrických migrantů. Překvapení turisté jen přihlíželi, jak migranti vyskakují do vody a následně zběsile prchají do lesa, aby utekli španělské pohraniční stráži, napsal server Novinky.cz.

Španělsko se stává momentálně hlavním cílem migrantů. Starostové přístavních měst začínají být zoufalí. „Doufám, že unie pracuje na globálním řešení. Teď je to náš problém, ale zítra nebo za týden či měsíc to bude problém celého srdce Evropy,“ řekl José Ignacio Landaluce, starosta španělského přístavu Algeciras.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

15:11 „Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

Nedělní debata Václava Moravce se nesla v konfrontačním duchu a zaměřila se na povolební spojenectví…