VIDEO „Tadadadá, lálálá, hej hej hej.“ Šťastný tálibánec baví internet. Bratři zabrali boháčovo sídlo. Užili si

16.08.2021 10:45 | Zprávy

Vítězné tažení Tálibánu Afghánistánem má za následek výrazné změny ve společenském i mocenském uspořádání. Ze země musel uprchnout i Rašíd Dóstum, donedávna velmi významný muž, který pomocí síly a peněz držel v zemi velký vliv. Internet nyní zaplavují videa, na kterých si bojovníci Tálibánu užívají válečnou kořist v Dóstumově luxusní rezidenci. A nejen to, došlo i na vládní budovy. Na sociálních sítích již zlidovělo video křepčícího Tálibánce, který projevuje obrovskou radost v obsazené úřední budově po svém. Podívejte se.

VIDEO „Tadadadá, lálálá, hej hej hej.“ Šťastný tálibánec baví internet. Bratři zabrali boháčovo sídlo. Užili si
Foto: Repro Twitter
Popisek: Nadšený křepčící tálibánec v obsazené budově úřadu

Dóstum, do roku 2020 afghánský viceprezident, se proslavil tvrdým bojem proti Tálibánu. S tím souvisí i jeho nejkontroverznější moment, v roce 2001 došlo v Dašt-i-Lejli k masové vraždě zhruba 250 až 2 000 tálibánských zajatců, a to zastřelením, či udušením. Za tento masakr byl Dóstum mnohými viněn a údajně za něj nese minimálně politickou odpovědnost.

Zároveň to byl na afghánské poměry celkem liberální vládce. Tento etnický Uzbek měl v devadesátých letech pod kontrolou některá území v severním Afghánistánu před tím, než padla do rukou Tálibánu. Zároveň byl vůdcem vcelku sekulární a levicové politické strany Národní islamistické hnutí Afghánistánu, která hájila zejména zájmy uzbecké a turkmenské menšiny v zemi. Na Dóstumem kontrolovaných územích se v devadesátých letech mohly ženy pohybovat nezahalené a směly studovat, bylo povolené přehrávání hudby a k sehnání byla ruská vodka i německé pivo. Etnický Uzbek Dóstum, sám milovník dobrého alkoholu, se v roce 1995 nechal slyšet, cituji: „Nepodrobíme se vládě bez whisky a hudby.“

Jenže s liberálním směřováním je nyní konec. Dóstum měl dle výše uvedeného velmi dobré důvody mít se před postupem Tálibánu na pozoru. Zemi opustil již v sobotu, podle dostupných informací se nyní ukrývá v Uzbekistánu.

Na internetu se mezitím objevila videa z luxusního paláce, který Dóstum až do svého útěku obýval. Na dostupných snímcích se s jeho luxusním vybavením seznamují zarostlí a mnohdy bosí bojovníci Tálibánu. Na videu níže můžete shlédnout tálibánský čajový dýchánek. Ne na každého zbylo křeslo, a tak někteří bojovníci posedávají na zemi.

 

 

Na dalším videu můžete vidět exteriér mnohapatrové rezidence, připomínající v jistých ohledech české podnikatelské baroko. Dříve dobře střežený komplex s krátce střiženým trávníkem a udržovanou zahradou působí luxusně.

 

 

Luxusem se to hemží i vevnitř. Obří místnost, velká televize, klimatizace, pozlacené nápojové servisy, obrazy, trofeje, krb, dost možná pozlacené stěny a drahý leštěný nábytek. Tálibánci fascinovaně zkoumají jednotlivé předměty.

Tálibové ale během poslednich dní obsadili i drtivou většinu vládních budov. Z jedné z nich pochází následující video, na kterém nadšený bojovník Tálibánu křepčí a zpívá v opuštěné kanceláři. V jeden moment vezme ze stolu velkou kytici a začne tančit i s ní. „Nový styl vlády,“ napsal k videu Kabir Hakmál, který vyučuje sociologii na kábulské univerzitě.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…