VIDEO Tiskovka Miloše Zemana: Krutý výprask Respektu, zpráva o zdraví i přechod do ruštiny kvůli zahraničním novinářům

10.03.2017 12:12 | Zprávy

Pro a proti své kandidatury zmínil dnes na tiskové konferenci prezident Miloš Zeman. Ten se rozhodl svůj post obhájit. Nehodlá však vést žádnou osobní prezidentskou kampaň, ani se vyjadřovat ke svým protikandidátům. Nepovažuje se ani za favorita následujících voleb, s pokorou to chce ponechat na voličích.

VIDEO Tiskovka Miloše Zemana: Krutý výprask Respektu, zpráva o zdraví i přechod do ruštiny kvůli zahraničním novinářům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

„Před rokem jsem slíbil, že na počátku března při čtvrtém výročí své inaugurace oznámím, zda jsem se rozhodl, nebo nerozhodl znovu kandidovat na funkci prezidenta ČR. Sliby se mají plnit a tak jsem tady. Dobře víte, jak jsem se rozhodl, protože jsem to včera oznámil asi tisícovce svých příznivců se zdůvodněním, že je to poděkování za jejich podporu a proto mají právo slyšet moje rozhodnutí jako první,“ řekl úvodem Zeman k tomu, že se rozhodl obhájit svůj mandát. 

„Posledních několik měsíců jsem si vzpomínal na takzvaný Buridanův paradox. Ten byl formulován ve 14. století a spočívá v tom, že nějaké zvíře, mezek nebo osel, zemře hlady mezi dvěma otýpkami sena, protože se nedokáže rozhodnout pro žádnou z nich. Abych zabránil této smrti, stanovil jsem si nepřekročitelnou lhůtu pro své rozhodnutí. I když toto rozhodnutí bylo obtížné. Zvažoval jsem argumenty pro i proti,“ zmínil.

Argumentem proti byl podle jeho slov jeho věk. „Mám-li věřit statistikům, zbývají mi dva roky života,“ poukázal na průměrný věk mužů v Česku. Zmínil pak starší politiky, které znal – např. Konrada Adenauera, Tomáše Garrigua Masaryka i Šimona Perése. „Druhým faktorem je únava a touha po odpočinku,“ zmínil. A věnoval se i svému zdraví. „Mám dvě nemoci: polyfunkční neuropatii, která spočívá v tom, že od kotníku dolů máte odumřelé nervy. Druhou nemocí je cukrovka,“ dodal. „Teplota, tlak, rosný bod, okluzní fronta – takže tlak 120-130/80, teplota je předpokládám stále stejná a normální,“ řekl s tím, že si právě teplotu naposledy měřil před patnácti lety.

Pro jeho rozhodnutí pak hrála podpora veřejnosti. „Práci, kterou dělám, dělám rád. Je to krásná a nádherná práce. Práce, která umožňuje sloužit České republice a hájit národní zájmy,“ řekl. Poděkoval také českým médiím. „Děkuji českým médiím. Každý jejich útok mě přiváděl k rozhodnutí znovu kandidovat,“ podotkl.

„Nepovažuji se za favorita prezidentské volby. Je demokracií, že si řada občanů přeje změnu,“ uvedl. „Rozhodl jsem se nevést žádnou osobní prezidentskou kampaň. Budu až do poslední chvíle plnit všechny své prezidentské povinnosti. Všichni ostatní kandidáti zcela logicky budou formulovat to, jak si představují výkon prezidentské funkce. Připadal bych si jako blázen, kdybych tak činil já. Voliči tak budou moci porovnávat představu jednotlivých kandidátů s reálným výkonem prezidentské funkce. Zavazuji se, že nebudu útočit na žádného ze svých protikandidátů. Nebudu ani na případné útoky odpovídat,“ sdělil s tím, že se nebude účastnit ani rozhlasových a televizních diskusí. „S pokorou vložím svůj osud do rukou občanů této země. Plně se podřídím jejich rozhodnutí,“ dodal. 

"Nebudu se aktivně ucházet o podporu žádné z politických stran. Samozřejmě uvítám, bude-li nabídnuta," zmínil závěrem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

Stává se snad ODS populistickou stranou?

Co si jako člen ODS myslíte o slibu Fialy, že když bude ODS u moci, budeme mít do několika let platy jako v Německu? Protože snad všichni ekonomové a odborníci tvrdí, že je to nereálné. A já se ptám, zda nemyslíte, že takové prohlášení straně jen škodí, protože je evidentní, že jde v lepším případě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jmenovat „oběti komunismu“? Radši ne, mohli to být nacisté. V Kanadě řeší problémy s památníkem

21:55 Jmenovat „oběti komunismu“? Radši ne, mohli to být nacisté. V Kanadě řeší problémy s památníkem

Památník obětem komunismu v kanadské Ottawě, který byl dlouho plánován, bude po více než ročním odkl…