Trumpovi dávali v minulých měsících největší filmové hvězdy dostatečně najevo, co si o něm myslí. Velkou kritiku sklidil od Meryl Streepové, Roberta de Niro či Ashton Kutcher. Bílý dům avizoval, že Trump se na předávání Oscarů dívat nebude a nejspíš udělal dobře. Asi nikdy v novodobé historii nedostala tato slavnostní událost tak politický nádech a dlouho si hollywoodské hvězdy tak nenotovaly v kritice hlavy státu.
Ale ještě před břitkou satirou i drsně míněnou kritikou z pódia poznali „spravedlivý hněv lepších lidí“ samotní příznivci Trumpa. Jak ukazuje krátké video, „uvědomělejší“ část Ameriky v předvečer vyhlašování Oscarů reprezentovaly dvě křehce vypadající asi šestnáctileté dívky. Nejprve zuřivě diskutovaly s příznivci Donalda Trump a poté nevydržely pohled na jejich transparenty a jedna z nich se je jala v návalu emocí ničit.
Blonďatá aktivistka nejprve zničila transparent a pak se divoce vrhla i na samotnou o hlavu vyšší aktivistku. Její kamarádka kolem sebe rovněž šermovala rukama a vykřikovala cosi o děvkách. Zasáhnout nakonec musel policista, který blonďatého andílka musel zpacifikovat pomocí donucovacích prostředků. Zatímco blonďatá dívka byla odklizena ze scény, její kamarádka pokračovala ve svém emotivním vystoupení, kde nejfrekventovanějším slovem bylo slovo „děvka“.
Slavnostní udílení Oscarů zpolitizoval zejména jeho moderátor Jimmy Kimmel, který z rukávu doslova sypal narážky na Trumpův zákaz přijímání migrantů a občanů sedmi muslimských zemí. „Jsem rád, že vám naše bezpečnostní služby umožnily vstoupit do země,“ hovořil Kimmel k francouzské herečce Isabelle Huppertové a neodpustil si ani narážku na prezidentův tweet, ve kterém označil Meryl Streepovou za „přeceňovanou herečku“.
Zpátky se však nedrželi ani zahraniční režiséři a herci. Vítěz v kategorii „nejlepší zahraniční film“, íránský režisér Asghar Farhadi se dokonce slavnostní události ani nezúčastnil, aby tak vyjádřil solidaritu s občany sedmi muslimských zemí, kteří mají dočasně vstup do Spojených států zapovězen. „Moje nepřítomnost je vyjádřením solidarity k lidem mé a dalších šesti zemí, kterým nehumánní zákony zakazují vstup do této země,“ uvedl režisér ve svém prohlášení.
Servítky si nebrala ani hlavní postava úspěšného seriálu „Mozart in the Jungle“ Gael García Bernal, který připomněl své mexické kořeny. „Jako občan Mexika i jako migrant a lidská bytost jsem proti jakémukoli stavění zdí, které by nás měly oddělovat,“ řekl Bernal za bouřlivého potlesku přítomných diváků. Své si řekl také Warren Beaty, který zazářil zejména ve filmu Bonnie a Clyde. „Naším cílem v politice i v umění je dostat se co nejblíž k pravdě. Filmy nám ukazují rozmanitost v naší společnosti a respekt k odlišnosti na celém světě,“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Josef Provazník