Na tom, že vakcín bude stále nedostatek, se podle Flegra hned tak něco nezmění, protože výrobci, kteří mají s velkými odběrateli nasmlouvanou pevnou cenu, která férově odráží náklady, ale která je výrazně nižší, než je její užitná hodnota, nemají důvod investovat do navyšování produkce ve svých hlavních závodech.
Mnohem více se prý výrobcům vyplatí investovat do pokoutní produkce své vakcíny ve spolupráci s jinými výrobci v jiných zemích a následně je prodávat pod jinou obchodní značkou a možná mírně pozměněné za několikanásobek ceny.
„Chytré země s tím počítaly a včas přeplatily ty hloupé (zjevně zahrnující i Evropskou unii) a dnes si mohou mnout pacičky,“ doplnil s tím, že pokud opomeneme Izrael, tak třeba i Kanada má zajištěno minimálně devítinásobek dávek, než kolik má obyvatel. Ostatní země chtěly ušetřit, a tak nyní s překvapením zjišťují, že už se nedají sehnat vakcíny ani na rok 2022.
„Když jsem v prosinci předpovídal, že chytré země dokážou proočkovat své občany do léta a ty hloupé (kam spadne i Česko) do začátku příští zimní covidové sezóny, tak jsem nepočítal s tím, že dojde k tak dramatické deformaci obchodního prostředí a že se v důsledku toho tak dramaticky rozevřou nůžky mezi zeměmi chytrými (či vychytralými) a hloupými (či férovými),“ pokračuje Flegr.
Co teď s tím? „Pozapomenout na dojednané smlouvy s výrobci a dojednat smlouvy nové. Přesněji řečeno, trvat na dojednaných dodávkách (nelze úplně ztratit tvář), ale zároveň umožnit firmám cokoli nad to prodat na volném trhu,“ míní Flegr, podle kterého určitě budeme překvapeni, jak rychle se pak navýší výrobní kapacity hlavních výrobců.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab