Vakcína proti „dezinformacím“. Tohle není svět Harryho Pottera, ale realita
31.10.2022 17:58 | Komentář
„We don't need no thought control“ („Nechceme žádné ovládání myšlenek“), zpíval ve slavné písni Another Brick in the Wall zakladatel Pink Floyd Roger Waters. Týž Waters, který dnes vystupuje velice aktivně proti válce na Ukrajině a západní tzv. liberální demokracii.
reklama
Polské město Krakov mu kvůli tomu nedávno zakázalo plánované koncerty. Přitom sám Waters se dopustil „provinění“ tím, že upozornil na pravé příčiny ukrajinského konfliktu a vyzval obě strany, aby válku ukončily a aby zasedly k jednacímu stolu. Tzv. liberálové se na Waterse vrhli jako na štvanou zvěř.
Waters mj. také podrobil kritice amerického prezidenta Bidena, jehož označil za toho, kdo konflikt podporuje a podněcuje. Je to zvláštní svět. Dávný kritik kapitalismu a levičák až za hrob Waters je terčem útoků za to, že vyslovil svůj názor na Bidena, rovněž majícího pověst celoživotního levičáka. Takže problém asi nebude v ideologii, ale v míře zdravého rozumu a ve vztahu k samotnému faktu války – na jedné straně humanitární odmítnutí, na druhé straně vynikající kšeft – jak nyní, v jejím průběhu, tak po jejím skončení při sanaci nedozírných válečných škod.
Waters prostě neřekl nic jiného, než že v té válce nejde o pravdu a lásku, nýbrž jen o prachy a o geopolitickou moc. Za taková slova už by podle chystaného českého zákona namířeného proti „ohrožení zájmu země“ mohl putovat na Bory. Proč? Protože neříkal pohodlné oficiální „pravdy“, ale motivovat lidi k přemýšlení vlastní hlavou.
To se však dnes nenosí a zjevně bude nosit čím dál méně. „Češi jsou ve strachu z migrace fenomén.“ Kampaň jim vysvětluje triky dezinformátorů. Tak zněl jeden nedávný titulek na serveru Aktuálně.cz. A informace, které přinesl níže stojící článek, jsou věru poučné.
Jde tu o tzv. „prebunking“ (předcházení „dezinformacím“), který stojí v jakési nadstavbě nad „debunkingem“ („odhalování“ a eliminace „dezinformací“). Kampaň odstartovaná „vědci“ z Cambridge a za technické podpory Googlu provozovaná v Česku (následně též v Polsku a na Slovensku) funguje na principu takzvaného psychologického očkování, které vedoucí výzkumu Jon Rozeenbeek vysvětluje takto: „Podáváme lidem protilátky tak, že jim ukážeme, jak dezinformace fungují. A oni se pak do budoucna proti nim stanou odolnější.“ Ředitelka výzkumné jednotky Google Jigsaw Beth Goldbergová dodává: „Je to, jako když dostanete vakcínu, vaše tělo dostane mikrodávku viru, který pak je schopné rozeznat. Stejně funguje i naše metoda. Lidi vystavíme malé dávce propagandy, která jim má pomoct s nastavením určitého senzoru, který je alespoň do určité míry dokáže chránit před dezinformátory.“
Projekt chce Čechům přiblížit techniky manipulátorů, se kterými se často setkávají na sociálních sítích, aniž by o tom věděli. V reklamních spotech na YouTube, Facebooku a Twitteru lidé vidí minutová videa, která interaktivně vysvětlují takzvanou metodu vyvolávání strachu a metodu obětního beránka – dva z nejčastějších způsobů, jak podle expertů dezinformátoři postupují. Užívá se příkladu tvorby veřejného mínění ve věci přesídlování Ukrajinců na české území a jejich případné budoucí trvalé setrvání zde, proti čemuž, jak přiznávají i výše uvedení, stojí podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění 75 procent Čechů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.