Válka. Teď přituhne. Dusno po volbách na Tchaj-wanu

14.01.2024 19:21 | Zprávy

Tchaj-wan dosáhl vítězství demokracie a úspěšně zabránil zahraničnímu vměšování, prohlásil v sobotu vítěz tchajwanských prezidentských voleb William Lai. Jeho inaugurace proběhne 20. května 2024. Podle zahraničních médií výsledek tchajwanských voleb může zvýšit napětí mezi Čínou a USA. Poté, co Lai obdržel blahopřání od amerického ministerstva zahraničí, Čína USA vyzvala k dodržování politiky „jedné Číny“.

Válka. Teď přituhne. Dusno po volbách na Tchaj-wanu
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě Antony Blinken

William Lai kandidoval za Demokratickou pokrokovou stranu (DPP) a podle anglicky píšících online tchajwanských novin Taiwan News získal 5,5 milionu hlasů, tj. 40 %. Jeho protikandidát Hou Yu ih z Kuomintangu získal 33 % a předseda Tchajwanské lidové strany (TPP) Ko Wen-je skončil s 26 %. Laiova strana tak vyhrála prezidentské volby již potřetí za sebou.

Lai prosazuje prohloubení spolupráce se Spojenými státy americkými a větší nezávislost na Číně.

Ve svém vítězném projevu Lai uvedl, že výsledek voleb byl trojí. Tchaj-wan podle všeho tímto výsledkem sdělil světu, že v boji mezi autoritářstvím a demokracií stojí na straně demokracie.

Druhým výsledkem voleb je podle Laie skutečnost, že lidé sami přijali opatření pro zabránění zahraničního vměšování.

Za třetí podle Laie výsledek ukázal, že Tchaj-wan jde kupředu správným směrem a ze své cesty neuhne ani se nevrátí zpět.

„Chtěl bych poděkovat tchajwanskému lidu za to, že napsal novou stránku demokracie a ukázal světu, že si vážíme demokratického systému, na kterém trváme,“ řekl Lai na tiskové konferenci, současného viceprezidenta citoval tchajwanský deník Liberty Times. Následně Lai poděkoval i svým dvěma protikandidátům. Obdržel od nich blahopřejné telefonáty.

V projevu se krátce věnoval i vztahu Tchaj-wanu a Číny. Konfrontaci hodlá nahradit dialogem. „Důležitým posláním mého předsednictví je udržení míru a stability v Tchajwanské úžině. V souladu s ústavním systémem Čínské republiky (Tchaj-wanu) budu zachovávat status quo, aniž bych se choval přezíravě. Vycházeje z předpokladu vzájemné důstojnosti nahradím blokády výměnou a konfrontaci dialogem a sebevědomě zahájíme výměny a spolupráci s Čínou, abychom zvýšili blahobyt obyvatel na obou stranách Tchajwanské úžiny a dosáhli cíle míru a společné prosperity. Tváří v tvář kulturním útokům a vojenským hrozbám ze strany Číny jsem však také odhodlán bránit Tchaj-wan,“ citoval Laie Liberty Times.

Podle serveru Politico výsledek voleb může zvýšit napětí mezi Pekingem a Washingtonem v Jihočínském moři. Peking samotný hlasování označil za volbu mezi válkou a mírem. Stejně tak zdůraznil nevyhnutelnost znovusjednocení demokratického ostrova s komunistickou pevninou. Což se úplně nestřetává s Laiovým zachováním statu quo.

I po volbách zůstává stanoviskem Pekingu, že Tchaj-wan je součástí Číny. „Volby v čínském regionu Tchaj-wan jsou místní volby a vnitřní záležitostí Číny. Bez ohledu na výsledek nezmění základní fakt, že Tchaj-wan je součástí Číny a že na světě existuje pouze jedna Čína,“ uvedl mluvčí čínského velvyslanectví.

Williamu Laiovi pogratulovaly i Spojené státy americké. „Spojené státy jsou odhodlány udržovat mír a stabilitu mezi státy průlivu a mírové řešení sporů bez nátlaku a donucování. Partnerství mezi americkým lidem a lidem na Tchaj-wanu, zakořeněné v demokratických hodnotách, se nadále rozšiřuje a prohlubuje v oblasti hospodářských, kulturních a mezilidských vazeb,“ stojí v prohlášení ministerstva spolu s gratulací.

Americké ministerstvo nicméně zdůraznilo, že nadále operuje podle své politiky „jedné Číny“. „Těšíme se na spolupráci s dr. Laiem a tchajwanskými vedoucími představiteli všech stran s cílem prosazovat naše společné zájmy a hodnoty a prohlubovat naše dlouhodobé neoficiální vztahy v souladu s americkou politikou ‚jedné Číny‘, která se řídí zákonem o vztazích s Tchaj-wanem, třemi společnými komuniké a šesti ujištěními,“ uvádí prohlášen.

Čínské ministerstvo zahraničí prohlášení Spojených států zkritizovalo. „Důrazně odsuzujeme prohlášení ministerstva zahraničí k volbám v čínské oblasti Tchaj-wanu a stavíme se proti němu,“ uvedlo čínské ministerstvo a vyzvalo USA, aby dodržovaly zásadu jedné Číny, a jednaly proto v souladu se závazkem nepodporovat „nezávislost Tchaj-wanu“, „dvě Číny“ nebo „jednu Čínu, jeden Tchaj-wan“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Kroutilová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…