Němečtí zemědělci minulý týden zahájili masivní blokády po celé zemi zejména kvůli chystanému snížení dotací na zemědělskou naftu a zrušení dalších úlev. Zemědělci s traktory a další těžkou technikou zablokovali centra měst včetně Berlína, Mnichova, Mohuče a mnoha dalších. V okolí velkých měst na klíčových tazích vnikaly desítky kilometrů dlouhé kolony.
Vláda kancléře Olafa Scholze a zejména zelený ministr hospodářství Robert Habeck ale zemědělcům vzkázali, že od svých plánů neustoupí a za problémy v zemědělském sektoru prý může ekonomické prostředí a silná pozice diskontů.
Možná i proto zemědělci v úterý kromě centra Berlína, kde se konala velká demonstrace za účasti tisícovek farmářů ve svých traktorech, zamířili i před supermarkety a jejich centrální sklady. Podle informací serveru ndr.de zemědělci v Dolním Sasku zablokovali 50 až 60 prodejen a skladů supermarketu Lidl v několika okresech. Některé obchody proto musely zůstat zavřené nebo se potýkaly s nedostatkem zboží.
Zablokován byl také centrální sklad supermarketů Aldi, kam přijelo kolem stovky zemědělských vozidel. Podle policie zde však byl tok zboží obnoven. Stejně tak tomu bylo i v centru Amazonu ve Winsenu, které ráno zablokovalo deset vozidel. V Cloppenburgu zablokovalo podle policie příjezdové cesty k centrálnímu skladu společnosti Lidl 50 vozidel.
IT'S HAPPENING
— PeterSweden (@PeterSweden7) January 15, 2024
German farmers are now blockading the warehouses of Amazon and supermarkets like Lidl it's being reported.
The farmers mean business.
??????pic.twitter.com/yliHwLMBGl
Právě přes blokádu potravin by proto mohli zemědělci nyní prosazovat své požadavky. „Zatím jsme se zdrželi blokování infrastruktury, jako je zásobování potravinami. Ale nenecháme si jen tak vytáhnout z kapes několikaměsíční příjmy,“ řekl předseda bavorského svazu zemědělců Günther Felßner. „Svou činnost ukončíme teprve tehdy, až budou zrušena obě opatření – daň z motorových vozidel a zrušení dotace na zemědělskou naftu,“ dodal podle informací deníku Bild.
Spolková vláda v reakci na protesty zatím přislíbila, že nezruší osvobození od daně z motorových vozidel v zemědělství a zrušení dotací na zemědělskou naftu proběhne postupně a ne jednorázově, jak bylo původně navrženo.
Předseda Svazu faremních zpracovatelů Ivan Hrbek je přesvědčen, že němečtí zemědělci jsou v právu a tlakem na supermarkety by mohli dosáhnout úspěchu. Stejně tak by to podle něj měli činit čeští zemědělci. „Nemravné výkupní ceny od sedláků a nemravné prodejní ceny zákazníkům. Už se to přestalo líbit....V Německu podle zpráv blokují zemědělci také centrální sklady řetězců Aldi, Lidl a dalších. Podle mě je to logický krok poté, co Scholtz se zemědělci nic nedohodl. Od revoluce totiž dělí každou zemi 3 jídla. A jestli zítra nebude co nakupovat a pozítří co jíst, lidi se naštvou. Pokud jsou debilní jako třeba v Česku, naštvou se na zemědělce. Pokud nejsou debilní, naštvou se na vládu a udělají pořádek,“ uvedl Hrbek na svém facebooku.
Právě před Úřadem vlády včera dva protestující na podporu českých a německých zemědělců házeli kravský hnůj. „Tohle by měl udělat každý člověk v republice, a chci jenom říct, že toto je jenom začátek. Měl by to udělat každý, každý z vás,“ řekl jeden z mužů, který byl na místě.
„Vraceli jsme tady vládě jejich ovoce, které zasela za poslední čtyři roky mezi občany České republiky, a jsme tady v zastoupení, pod záštitou všech zemědělců, Agrární komory v krajích, na jejich podporu, nejenom za ně, ale i za obyčejné lidi České republiky, které toho mají plné zuby a nenechají si to líbit zde,“ řekl jeden z mužů, známý protivládní aktivista Jakub Netík.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.