Někteří britští politici se obávají možné špionáže ze strany Číny prostřednictvím řídicí jednotky elektromobilů. Součástí každé řídicí jednotky je totiž řídicí modul CIM, který ovládá senzory, kamery, audio, geolokační funkce, motor a mnoho dalšího. Tento modul je připojen k internetu a slouží jako brána pro vstup a výstup informací z vozu. Výrobci tyto informace využívají ke zlepšení konstrukce a výkonu vozu a jeho prostřednictvím vylepšují a aktualizují software vozu.
Server spectator.co.uk upozorňuje, že právě množství dat z modulů CIM by mohlo Číně v budoucnu umožňovat špionážní činnost, ať už jde o informace o poloze, nebo dokonce audio- a videozáznamy zevnitř vozu. Na začátku letošního roku se například objevily znepokojivé zprávy, že inženýři společnosti Tesla sdíleli záznamy z kamer v osobních vozech lidí, aniž o tom jejich majitelé věděli.
Čína by tak mohla vědět například nejen o poloze britského premiéra a jeho cestách při využití elektromobilu, ale mohla by se dostat i k citlivým informacím, kdyby například premiér nebo jiný vrcholný politik v autě vyřizoval své telefonáty.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.