Varování Zdeňka Zbořila: Změna hranic. Uprchlíky u Polska to neskončí

27.11.2021 7:30 | Zprávy

Politolog Zdeněk Zbořil se zamyslel nad situací na polsko-běloruské hranici. Podle jeho názoru nelze vyloučit, že tuto krizi může někdo chtít využít ke změnám na mapě Evropy, jinými slovy k rozpoutání války. Podle Zbořila může takovýto zájem sledovat např. ukrajinská vláda, ale nejen ona. Podívejte se sami, kdo by mohl být další.

Varování Zdeňka Zbořila: Změna hranic. Uprchlíky u Polska to neskončí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Uprchlíci, kteří stáli na hranici mezi Polskem a Běloruskem, pomalu odcházejí. Buď končí v táborech, které nechal vybudovat režim Alexandra Lukašenka, nebo se vracejí domů. Letecky např. do Iráku.

Zbořil se v rozhovoru pro První zprávy.cz zamyslel nad tím, proč v tomto regionu vzniklo napětí a kdo z něj může něco vytěžit.

„Jak to vzniklo, já vlastně nevím, jenom sleduji to zpravodajství z ruské televize, z běloruské televize, z českých televizí a případně z evropských televizí nebo televizí, které jsou pod vlivem Evropské komise a různých orgánů Evropské unie,“ začal Zbořil.

Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko tvrdí, že vyhrál, když umožnil vítězství rozumu, zatímco z Evropské unie zaznívá, že vyhrála EU, protože Lukašenko ustoupil a migranti z polsko-běloruské hranice odcházejí. Zbořilovi se však zdá, že migrační krize mohla být jen záminkou pro udržení napětí v regionu. Připomněl, že existuje koridor mezi Ruskem a Kaliningradskou oblastí, a sáhl k jednomu návratu do minulosti. Před druhou světovou válkou existoval v Polsku koridor mezi Německem a Gdaňskem a  tento koridor se nakonec stal jednou ze záminek k rozpoutání války.

„Přidejte si ještě k tomu, že koridor mezi Ruskou federací a Kaliningradem, bývalým Königsbergem, může být zdrojem podobného napětí jako kdysi koridor gdaňský před vypuknutím druhé světové války a můžeme skutečně spekulovat, zda se někdo nerozhodl ten incident na polsko-běloruské hranici využít k nějaké změně politické mapy Evropy.“ upozornil Zbořil.

„Zájemců o tu proměnu politické mapy Evropy je až příliš mnoho a nemusí to být jenom politická elita Ukrajiny, která používá jaksi nevybíravého vojenského  slovníku. Ale i ekonomické zájmy zemí, které mají obavu z toho, že uvedení Nord Streamu 2 do plného provozu, do plné funkčnosti, je ohrozí ekonomicky a hledají pro svoji ochranu zájmy nejenom Evropské unie, ale i ve Spojených státech. To nevyvolává naději, že se ten konflikt v této oblasti vyřeší jenom tím, že se změní situace s uprchlíky a migranty, kteří chtějí z blízko a středoasijských zemí dorazit do Německa, ale že ten konflikt dostane v nejbližších dnech zase nějakou novou dimenzi, kterou třeba ještě dnes ani neočekáváme,“ rozvedl svou myšlenku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…