Jedna věc je v české politice takřka jistá. Pokud jste předsedou vlády, musíte počítat s ne právě slavným koncem. Zatímco v zahraničí si váží zkušeností svých premiérů či premiérek a rádi je využijí na postech tomu odpovídajících, v České republice je to často jinak. Nepříliš slavně skončil někdejší premiér Stanislav Gross či Jiří Paroubek.
„Já jsem se setkal s tím, že spousta lidí by byla ráda, abych směřoval na úřad práce a byl nezaměstnaný. Tady lidé uvažují takto a mají z toho radost,“ poznamenal ke svému konci v sociální demokracii Paroubek pro server seznamzprávy.cz. „Sociální demokracie má tendence vraždit své předsedy vlád,“ poznamenal Sobotka ještě v době, kdy nebylo jasné, že v politice skončí.
Další premiér sociální demokracie Vladimír Špidla říkával, že vděk není politická kategorie. A v ČSSD to prý platí bezezbytku. „Tam když premiér nebo předseda skončí, tak po něm neštěkne ani pes, pokud on sám se nechce vrátit nebo straně pomáhat,“ poznamenal k tomu politolog Lukáš Jelínek, který má blízko k sociální demokracii.
Sobotka však podle jeho názoru udělal chybu v tom, že skončil příliš rychle. Bez toho, aby složil účty svým stranickým kolegům. Někdejší předseda ČSSD nepřijel ani na poslední sjezd strany, na což upozornil i jeho spolustraník Jan Birke. „Někdy je třeba si kousnout do trpkého jablka, přijet a sníst ho. To chlapy dělá chlapy,“ uvedl Birke.
„Bohuslav Sobotka utekl z boje v okamžiku, kdy ještě dobojováno nebylo,“ doplnil Lukáš Jelínek s tím, že svým předčasným útěkem rozezlil i ty své kolegy, kteří dříve stáli na jeho straně.
Dnes Sobotka žije na jednom z pražských sídlišť a přemýšlí, co dál se svým životem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp