„Vláda postupuje tak, aby každá rodina zvládala zaplatit teplo, světlo a abychom jako celá země krizovou situaci, kterou zavinil Putin, zvládli,“ uvedla v rozhovoru pro Český rozhlas Richterová.
Podle bývalé zástupkyně Česka ve Světové bance, ekonomky Jany Matesové ale vláda přijatá opatření nastavila špatně. „Většina vládních kroků je správná. Ale je strašně nešťastně formulovaná, je jí málo, přišla pozdě a bez kontextu,“ zkritizovala vládu Matesová.
Nelíbí se jí například příspěvek na dítě, který byl nastaven příliš plošně a kvůli tomu na nízkou částku. „Příspěvek na dítě určitě neměl být na té vysoké hranici jednoho milionu v příjmu domácnosti. Hranice měla být níž a příspěvek vyšší. Ale chápu, že vláda potřebuje podporu a společenskou soudržnost,“ prohlásila Matesová.
Podle ní je při boji s inflací a s rostoucími cenami potřeba zejména zkrotit poptávku; i proto jsou plošné příspěvky spíše škodlivé. Podle Richterové ale vláda plošně nepřidává a naopak některé segmenty je třeba dodatečně podpořit.
„Data ukazují, že meziročně poklesla maloobchodní spotřeba o 7 %, jako za covidu. Lidé šetří tak, že i potraviny vykazují propad. To je jasný příklad, že se projevil propad reálných mezd o 10 %. Inflace je tedy čistě vyhnána cenami energií,“ uvažuje Richterová.
„Rodiče malých dětí, na rozdíl třeba od starobních důchodců, nemají valorizovaný rodičovský příspěvek o inflaci. Takže mají stále méně reálně dostupných peněz na to, co si za ně pořídí. Proto jsme vybrali opatření na podporu rodin s dětmi,“ vysvětluje místopředsedkyně Sněmovny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.