Náměstí Altmarkt v Drážďanech připomínalo ve dvě hodiny odpoledne vroucí kotel. Sešlo se na něm několik tisíc příznivců protiimigračního a protiislámského hnutí Pegida, a proti nim stálo asi pět stovek sympatizantů Antify. Oba tábory od sebe odděloval kordon policistů, ale fotoreportérovi serveru ParlamentníListy.cz se podařilo promluvit se zástupci obou táborů.
Levicoví aktivisté z Antify mají za to, že se v hnutí Pegida pohybují příznivci krajní pravice, v podstatě i neonacisté, kterým je třeba čelit. Stačí se podívat na symboly, které používají, a na slovník, který slyšíme z jejich úst. Je prý jasné, že tito lidé mohou být velmi nebezpeční. Vedle toho z řad levicových aktivistů zněla také hesla na podporu uprchlíků. V Německu jsou prý vítaní.
Členové a stoupenci hnutí Pegida si s sebou přinesli celou řadu transparentů. Mezi nimi i jeden, na kterém byla vyobrazena německá kancléřka Angela Merkelová.
Na čtvrtých narozeninách Pegidy v Drážďanech promluvilo několik řečníků. Pozván byl např. krajně pravicový belgický politik Filip Dewinter, který v minulosti složil hold např. padlým vojákům nacistického wehrmachtu, kteří okupovali Belgii. Nechyběl ani bloger a politický aktivista Michael Stürzenberger, velký kritik islámu a odpůrce výstavby mešit v Německu. Pozvánku dostal také novinář a aktivista Götz Kubitschek, který promlouval na shromážděních Pegidy již v roce 2015. Údajně udržuje i styky s politiky Alternativy po Německo.
Nejvýznamnějším hostem byl Tommy Robinson, britský publicista na volné noze a protiislámský aktivista. Robinson popisuje nebezpečí, které představuje islám a konkrétně muslimské gangy fungující ve Velké Británii. Jeho činnost se nelíbí britským úřadům, a tak v letošním roce skončil na několik měsíců ve vězení, než zasáhl odvolací soud.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Vít Hassan