Velkou Británii poprvé od dob Margaret Thatcherové povede žena. „Zrádce“ Gove neuspěl

08.07.2016 7:27 | Zprávy

Po včerejším závěrečném hlasování je jasné, že v čele britské vlády bude podruhé v historii stát žena. Následovnicí baronky Margaret Thatcherové se stane buď ministryně vnitra Theresa May nebo ministryně energetiky Andrea Leadsom.

Velkou Británii poprvé od dob Margaret Thatcherové povede žena. „Zrádce“ Gove neuspěl
Foto: Margaret Thatcher Foundation
Popisek: Margaret Thatcherová

Theresu May podpořilo 199 konzervativních poslanců a Andreu Leadsom 84 poslanců. Oba tábory tak budou mít ve finále své zástupce, protože zatímco devětapadesátiletá May v kampani před referendem podporovala setrvání země v EU, třiapadesátiletá Leadsom naopak prosazovala Brexit. Naopak Michael Gove neuspěl, když skončil až třetí a získal pouhých 46 hlasů. Příliš se mu tak nevyplatila jeho překvapivá kandidatura, která se spíš očekávala od jeho spojence v kampani za Brexit Borise Johnsona. Podle mnohých tak Gove Johnsona fakticky zradil.

Nový šéf konzervativní strany a premiér země bude oznámen nejpozději 9. září. Rozhodnou o něm hlasy 150 000 členů strany. Jak konstatuje britský deník Daily Mail, výsledek závěrečného hlasování byl obzvlášť ponižující pro Michaela Govea, který ve srovnání s prvním kolem přišel o další hlasy. „Šéf jeho kampaně se navíc cynicky snažil od příznivců Theresy May získat pár hlasů, aby byla vyřazena Andrea Leadsom. Nakonec však Gove oběma ženám pogratuloval a zmínil, že země bude v dobrých rukou,“ píše Daily Mail.

Theresa May vyjádřila nad tak širokou podporou své kandidatury potěšení a konstatovala, že to jen signalizuje, že se konzervativní strana může i po poněkud rozdělujícím referendu o Brexitu zase sjednotit. Radost však byla viditelná i v táboře příznivců Andrey Leadsom, kterou podporoval také bývalý starosta Londýna Boris Johnson. „Paní Leadsom dosáhla už nyní velkého úspěchu a já věřím, že má i šanci na konečné vítězství. Již podruhé v historii bude stát v čele naší strany žena. To ukazuje, že jsme nejenom největší, ale také nejprogresivnější strana,“ napsal Johnson.

V podobném duchu hovořil i šéf kampaně ministryně vnitra May Tim Loughton, který považuje ryze ženské finále za důkaz, že se konzervativní strana mění. „Obě jsou to ženy a obě chodily do běžných státních škol. To je pro konzervativní stranu docela překvapivé, co říkáte? Nevzniká nám tady náhodou nová konzervativní strana?“ prohlásil Loughton. Skutečnost, že bude stát v čele vlády žena, ocenili i opoziční labouristé. Byť si přitom neodpustili jízlivý komentář hovořící o tom, že to nijak nesmaže profesní selhání obou ministryň v Cameronově vládě.

Z pohledu výsledku hlasování v obou kolech vše nasvědčuje tomu, že by i u řadových členů konzervativní strany měla uspět Theresa May. Jak ovšem Daily Mail připomíná, ne vždy v historii strany zvítězil favorizovaný kandidát. Například v roce 2001 se do čela překvapivě dostal Iain Duncan Smith. Nicméně i přesto se větší šance dávají May, která je považována za zkušenější političku, která je ostřílenější i v zákulisních jednání. Ostatně její zisk v prvních dvou kolech hlasování hovoří za vše.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Josef Provazník



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jako v Rumunsku.“ Bývalý eurokomisař si pustil pusu na špacír. A je zle

15:05 „Jako v Rumunsku.“ Bývalý eurokomisař si pustil pusu na špacír. A je zle

Bývalý francouzský eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton se vytasil s ostrým prohlášením. Při p…