Theresu May podpořilo 199 konzervativních poslanců a Andreu Leadsom 84 poslanců. Oba tábory tak budou mít ve finále své zástupce, protože zatímco devětapadesátiletá May v kampani před referendem podporovala setrvání země v EU, třiapadesátiletá Leadsom naopak prosazovala Brexit. Naopak Michael Gove neuspěl, když skončil až třetí a získal pouhých 46 hlasů. Příliš se mu tak nevyplatila jeho překvapivá kandidatura, která se spíš očekávala od jeho spojence v kampani za Brexit Borise Johnsona. Podle mnohých tak Gove Johnsona fakticky zradil.
Nový šéf konzervativní strany a premiér země bude oznámen nejpozději 9. září. Rozhodnou o něm hlasy 150 000 členů strany. Jak konstatuje britský deník Daily Mail, výsledek závěrečného hlasování byl obzvlášť ponižující pro Michaela Govea, který ve srovnání s prvním kolem přišel o další hlasy. „Šéf jeho kampaně se navíc cynicky snažil od příznivců Theresy May získat pár hlasů, aby byla vyřazena Andrea Leadsom. Nakonec však Gove oběma ženám pogratuloval a zmínil, že země bude v dobrých rukou,“ píše Daily Mail.
Theresa May vyjádřila nad tak širokou podporou své kandidatury potěšení a konstatovala, že to jen signalizuje, že se konzervativní strana může i po poněkud rozdělujícím referendu o Brexitu zase sjednotit. Radost však byla viditelná i v táboře příznivců Andrey Leadsom, kterou podporoval také bývalý starosta Londýna Boris Johnson. „Paní Leadsom dosáhla už nyní velkého úspěchu a já věřím, že má i šanci na konečné vítězství. Již podruhé v historii bude stát v čele naší strany žena. To ukazuje, že jsme nejenom největší, ale také nejprogresivnější strana,“ napsal Johnson.
V podobném duchu hovořil i šéf kampaně ministryně vnitra May Tim Loughton, který považuje ryze ženské finále za důkaz, že se konzervativní strana mění. „Obě jsou to ženy a obě chodily do běžných státních škol. To je pro konzervativní stranu docela překvapivé, co říkáte? Nevzniká nám tady náhodou nová konzervativní strana?“ prohlásil Loughton. Skutečnost, že bude stát v čele vlády žena, ocenili i opoziční labouristé. Byť si přitom neodpustili jízlivý komentář hovořící o tom, že to nijak nesmaže profesní selhání obou ministryň v Cameronově vládě.
Z pohledu výsledku hlasování v obou kolech vše nasvědčuje tomu, že by i u řadových členů konzervativní strany měla uspět Theresa May. Jak ovšem Daily Mail připomíná, ne vždy v historii strany zvítězil favorizovaný kandidát. Například v roce 2001 se do čela překvapivě dostal Iain Duncan Smith. Nicméně i přesto se větší šance dávají May, která je považována za zkušenější političku, která je ostřílenější i v zákulisních jednání. Ostatně její zisk v prvních dvou kolech hlasování hovoří za vše.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Josef Provazník