Začíná diametrální rozdíl města a malé obce, neřkuli vesnice? Uživí se obec a padne aglomerace?
Celé přepravky plzeňského piva, vesměs desítky. To se kupuje na víkend nejčastěji. Nějaké pečivo, hygiena, těstoviny, rýže. Co ostatní?
Špatná zpráva. Pro města
„Máme slepice a tedy maso i vajíčka. Taky králíky. A tak zle není a nebude,“ hodnotí pan Jaroslav a z otřískaného favoritu tahá prázdnou přepravku od piva. „Přece nebudu kupovat maso, když si jej doma vypěstuju,“ směje se. „A co nemám, vyměním, nebo se domluvíme se sousedy. Rochneme pašíka a je vystaráno. Myslivci nás zas zásobí divočinou, hlavně divočáky, a zanedlouho to bude zas srnčí, které je výborné na guláš,“ hodnotí růžolící pán.
„Pěstuju brambory, nějakou zeleninu, a když bude třeba, zlikviduju ženě zahrádku a rozšířím záhony. Máme špenát, kedlubnu, skleník s rajčaty, okurkami, cuketami velkými jako raketa. Tak co. No a ten olej na smažení nahradím sádlem, stejně je přirozenější,“ hodnotí docela vesele.
Kdo zapláče nejvíce?
Není smutno. Lidi, co mají vztah k půdě, nehledí do budoucnosti s nějakými velkými obavami. „Budem topit dřevem a je to. Stejně není nad to, když vidíte skutečný oheň v kamnech a slyšíte praskání dřeva. Vždycky se žilo v jedné nebo ve dvou místnostech, tak to bude zas. My přežijem, ale měšťákům bude ouvej,“ prorokuje pan Zdeněk, myslivec. „Kdo žije na vesnici, a tím nemyslím nějaký satelit pupíků a kravaťáků, tak se nemusí děsit, co bude. Obavy tu jsou, to je samozřejmé, ale ono to nějak dopadne. Když ne dobře, tak špatně určitě.“
Ceny v prodejnách Coop jsou sice občas vyšší, ale není to nic závratného. Ano, konzervy vylétly, malé hovězí bylo dříve – tedy před několika měsíci – pod třicet korun, nyní je za padesát. Tuňáka máte za sto pade, ale na to hned povídavý pan Zdeněk konstatuje: „Nemusíme přece žrát koňská vejce. Tak si nedám tuňáka, ale normální olejovky. Nebo matesy v oleji. A gothaj, samozřejmě s cibulí z vlastní zahrádky. A když si udělám nějakou zásobičku, tak to zvládnem…“
Ceny konzerv. Foto: Václav Fiala
Zásoby dle logiky
Paní Hana už má prý nakoupeno. Pár kilo těstovin a rýže podle ní vydrží několik let. Taky nějakou tu konzervu, kostky masoxu. „Něco dáme do mrazáku, ale může se taky nasolit či proudit. Kysané zelí je samý vitamín C.“ A kořenová zelenina, zasazená do písku ve sklepě, vydrží podle místních rok. Pamatujete ještě naložená vejce ve vápenném nálevu? „Vesnice vždycky měla něco pro uživení. A do města nemusím páchnout, ať se tam pak třeba pobijí. Oni ale nejdřív budou rabovat televize a takové zbytné věci, kterých se nenají,“ vykresluje scény z blackoutu paní. „Já se přece nezblázním, když nepůjde internet. To ti mladí, ti budou čučet jak péra z gauče.“
„Aspoň bude víc dětí, dneska už snad ani nesexujou, po sociálních sítích se souložit moc nedá,“ směje se důchodce Jiří.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala