Zatímco v Česku se mezi veřejnoprávní média dle zákona počítají Česká televize (ČT), Český rozhlas (ČRo) a ČTK, v Německu je veřejnoprávní pole podstatně širší.
Jedná se o televizi ARD, její kanál Das Erste a zpravodajský pořad Tagesschau. Tato televize je druhým nejsledovanějším veřejnoprávním kanálem. Lépe si vede už jen další veřejnoprávní televize ZDF (Zweites Deutsches Fernsehen – druh německá televize). ZDF produkuje více zábavních pořadů než ARD. Snad i to přispívá k její větší popularitě.
Na rozhlasových vlnách je veřejnoprávní pole mnohem širší. Je tu Norddeutscher Rundfunk, který vysílá v Dolním Sasku, Meklenbursku-Předním Pomořansku, Hamburku a Šlesvicku-Holštýnsku. V Německu vysílá Radio Bremen, což je stanice vysílající v Brémách. A pak je tu dalších 7 kanálů.
Na prohlášení ZDF upozornila politička Alternativy pro Německo (AfD) Alice Weidelová, která pozvedla obočí nad tím, co se na tomto veřejnoprávním kanálu dozvíte.
„Pokud chcete vědět, za co platíte povinný vysílací poplatek: Například za šíření woke teorií o neexistenci rasismu vůči bílým,“ napsala ke zprávě nejsledovanější veřejnoprávní televize v Německu.
Na instagramovém kanále ZDF se skutečně lze dočíst, že i pokud lidé bílé pleti zažili rasismus vůči sobě, nemohlo v žádném případě jít o rasismus.
„Rozhodně nemohlo jít o milé zážitky. Nicméně je nelze označovat za rasismus. Rasismus je historický a strukturální fenomén, který je založen na rozdílné moci v naší společnosti,“ bylo možné se dočíst na instagramu ZDF. „Rasismus měl ospravedlnit kolonialismus a otroctví a rozšířit jejich dosah až na naši společnost,“ hlásá instagramová zpráva.
Veřejnoprávní poplatek v Německu činí 18,36 eur za domácnost, což je v přepočtu asi 457 korun. V Česku se platí 135 korun za každou domácnost.
Podobné teze se přitom nešíří jen v Německu. Své o tom ví i britská zdravotní sestra Amy Gallagher, která se už v roce 2020 musela účastnit přednášky zdravotního kurzu, která nesla název „Bělost – problém naší doby“. Když se proti tématu přednášky ohradila, dostala padáka. Kauzou se zabýval např. server britského listu The Telegraph.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.