V desetimilionovém Česku se k náboženské víře v roce 2011 přihlásilo 2,1 milionu lidí, z toho 1,46 milionu ke konkrétní církvi. Ještě v roce 2001 to přitom bylo 3,2 milionu a v roce 1991 4,5 milionu. Na druhou stranu ale roste zájem o víru mezi mladými lidmi, zejména vysokoškoláky. S tím koresponduje i nárůst prorodinných postojů.
Vztah mezi vírou a pozitivním pohledem na rodinu se projevuje i nižším počtem bezdětných žen mezi věřícími. Ty navíc mají více dětí. Patrné je to zejména v kategorii žen s třemi nebo více dětmi, do které z žen bez náboženské víry spadá pouhá jedna desetina, kdežto věřících dvakrát tolik. A mezi příslušnicemi církve římskokatolické se dokonce blíží čtvrtině.
Důvodem je podle serveru Novinky.cz zdůrazňování rodiny, společné všem náboženstvím. Věřící lidé zůstávají méně často svobodní a jejich manželství bývá stabilnější. Experti na rodinu však zdůrazňují, že v tomto případě je důvodem nepřípustnost rozvodu, a statistika tedy nic neříká o tom, jak je manželství šťastné. Na druhou stranu se ale snaží o nalezení řešení manželských problémů a obecně ke vztahu přistupují tolerantněji.
Procento věřících se liší i regionálně. Zatímco na Moravě jednoznačně deklaruje své náboženské postoje třetina obyvatel, v Čechách je to pouhých 15 procent.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav