Jak uvádí Máca, ruské a proruské dezinformační kampaně cílí především na osoby, které formulují svůj pohled a názor na základě emocí. „Racionální uvažování a logika věci tak jde často stranou. Problém je také v nedostatečné mediální gramotnosti a v principu, že v záplavě mnoha různých informací někteří lidé, a není jich málo, věří v podstatě pouze tomu, čemu věřit chtějí a co zapadá do jejich pohledu na svět,“ uvedl.
- Celý text je ZDE
Mnoho čtenářů také často nerozlišuje, odkud daná informace pochází, zda ze seriózního média či z média alternativního s pochybnou strukturou. „Objektivní zpravodajství neznamená to, že médium bude publikovat pouze takové informace, se kterými souhlasím. To si řada lidí neuvědomuje,“ upozornil Máca.
Lidi sdílející nějakou lživou informaci z proruských webů je často nemožné i přes jasné důkazy přesvědčit, že to, co čtou nebo sdílejí, je lež. Přitom se často jedná o vzdělané lidi. „Zde opět hraje významnou roli emoční stránka věci, kdy je s takovým postojem jedinec osobně identifikován nehledě na objektivní skutečnost. Emoce tak zatemňují mozek a racionální uvažování jde stranou. Dotyčný tak jinou alternativu výkladu i přes sebelepší argumentaci protistrany jednoduše nepřijme, protože ji přijmout nechce. A snažit se přesvědčit přesvědčené je marnou snahou a ztrátou času a energie,“ vysvětlil Máca.
Jako vhodnou cestu k boji s proruskou propagandou vidí Máca zvyšování mediální gramotnosti a obecně aktivního zájmu o společenská témata, respektive budování občanské společnosti. Jako nevhodnou vidí cenzuru, pokud dané iniciativy neporušují zákon.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam