Materiály, které dnes Varšava poslala Evropské komisi a následně také do Prahy, má ČTK k dispozici. V průvodním dopise státní tajemník Tadeusz Romanczuk odkazuje na dohodu mezi EK a českou a polskou stranou z 18. března. „Očekávám ukončení nepřiměřených omezení zavedených Českou republikou,“ končí.
Trojstránkový přehled opatření, která Polsko udělalo na základě doporučení Evropské komise, kromě jiného vypisuje počty kontrol na farmách a jatkách i u přepravců. Výsledkem byla podle dopisu nejen řada konkrétních doporučení, ale také stovky pokut, v desítkách případů se o věc začali zajímat policisté. V několika případech polské úřady nařídily příslušný podnik zavřít.
„Pokud informace uvedené v dopisu vyhodnotíme jako dostačující, jsme připraveni zahájit rušení našich mimořádných veterinárních opatření. Chci všechny ujistit, že naše dozorové orgány budou nadále intenzivně kontrolovat dovozy. Budeme dále odebírat vzorky masa a ve spolupráci s policií a celníky budou pokračovat kontroly kamionů převážejících maso,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).
Dovoz hovězího z Polska letos proti loňskému roku klesl. Ve srovnatelném období loni nahlásili dovozci z Polska veterinářům zhruba 6 200 zásilek. „Od začátku letošního roku do dneška jich bylo necelých 4 500,“ uvedl Majer.
Dnešní termín konce kontrol ohlásil v minulém týdnu Toman s podmínkou, že Polsko do té doby Praze i EK zaručí, že skutečně přijímá všechna opatření, která slíbilo udělat. Do dneška měly v Polsku skončit kontroly jatek, Varšava počítá i s legislativními úpravami, ale i školeními veterinářů a zemědělců, změny se ve spolupráci s dopravci také chystají ve způsobu přepravování masa.
EK na konci února vyzvala ČR ke zrušení plošných kontrol – v dopise o to žádal komisař Vytenis Andriukaitis, se kterým v minulém týdnu Toman jednal. Toman pak uvedl, že domluvené řešení situace je výsledkem dohody všech tří stran, tedy Polska, Česka i EK.
Mluvčí Ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý už dříve informoval že Polsko dalo vědět ČR o tom, že provedlo kontrolu více než 300 jatek. „Polské úřady nově omezily přístup k úředním razítkům, se kterými nyní mohou disponovat jen schválení veterinární lékaři, provedly kontroly zprostředkovatelů obchodujících se skotem, posílily kontroly dobrých životních podmínek zvířat při přepravě a podobně,“ uvedl.
Mimořádná opatření začala 21. února platit kvůli nálezu salmonely ve zhruba 700kilogramové zásilce hovězího z Polska a předchozímu pomalému informování o dovozu masa z jatek, která v Mazovském vojvodství porážela nemocné krávy. Následně se na českém trhu nalezla salmonela i v drůbežím z Polska.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk