Od 17. listopadu 1989 se podle české populace nejvíce zlepšily podmínky v možnosti studovat, pracovat a cestovat do zahraničí. Naopak největší zhoršení lidé vidí v oblasti bezpečnosti občanů a kriminality.
Předlistopadové poměry hodnotí lépe stoupenci levice a starší generace nad 45 let. Mladší lidé dřívější poměry považují za příhodnější pouze zřídka, lépe je dnes také podle pravicově orientovaných lidí, uvedli autoři průzkumu. Proti průzkumu z října 2015 se jen mírně změnil počet lidí, kteří změnu poměrů hodnotí „tak půl na půl“; vzrostl o čtyři procentní body na 34 procent.
Poměry před rokem 1989 častěji považují za lepší respondenti z Ústeckého a Moravskoslezského kraje, zjistil průzkum. „S jistou mírou opatrnosti by se dal tento fakt vztáhnout k vysoké nezaměstnanosti (v poměru k ostatním krajům České republiky), která obyvatele těchto oblastí trápí,“ napsalo CVVM.
Hodnocení toho, zda změny z roku 1989 stály za to, se od loňska téměř nezměnilo a je takřka konstantní v posledních třech letech, uvedli autoři průzkumu. V delším časovém srovnání ale pozitivních hlasů přibývá. Oproti prvnímu podobnému průzkumu v roce 1999 se o 11 procentních bodů na nynějších 66 procent zvýšil počet lidí, kteří změnu společenského systému považují za přínosnou. Naopak podíl opačně smýšlejících lidí klesl za stejné období o deset procentních bodů na letošních 22 procent.
Také u tohoto hodnocení se trend láme se 45. rokem věku. Starší lidé cítí nostalgii k předlistopadovým podmínkám podstatně častěji než lidé ve věku 44 let a mladší.
V průzkumu se tazatelé CVVM letos mezi 10. a 17. říjnem ptali 982 lidí ve věku od 15 let.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pas, čtk