Kotzian shledává, že definice tzv. politických neziskovek je složitá a z podstaty věci je nutné je definovat i politicky, na politickém spektru. Používá tento termín zejména proto, aby je odlišil od neziskovek zabývajících se zájmovou nebo sociální činností, která s politikou nesouvisí.
Pro politické neziskovky má tři kritéria:
1. Ideologické zaměření, konkrétně progresivistické ideologické zaměření
2. Strategie, kterou tyto organizace prosazují svůj vliv
3. Radikalita, tedy snaha o vytvoření nové společnosti ve stylu starých marxistů
Dodal, že vzhledem ke svobodě slova a politické soutěže tyto neziskovky mají právo na existenci. „Ale protože usilují o politický vliv, tak by dle mého názoru měly podléhat podobné regulaci nebo spíše pravidlům transparentnosti, jako politické strany a hnutí,“ soudí Kotzian. Prvním krokem by mělo být už připustit, že politické neziskovky existují. Protože dle Kotziana se lidé v nich považují za strůjce objektivního dobra, které nemá politickou povahu. „Ale ono to politickou povahu má a to je potřeba si přiznat,“ řekl a dodal, že je to první krok k serioznímu řešení problému.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta