Orbán ve svém projevu kritizoval nečinnost Evropské unie v oblasti přistěhovalectví, což dle jeho slov znamená, že musí začít konat samotné Maďarsko. „V souvislosti s překotnou migrací se může absolutně změnit tvář současné civilizace. Tato změna navíc bude nevratná. Když uděláme chybu nyní, již nikdy nebude možné to napravit,“ uvedl premiér. K otázce přistěhovaleckých kvót se vyjádřil pro maďarská média také mluvčí Orbánovy politické strany Fidesz Bence Tuzson. „Odmítáme návrhy Evropské komise týkající se stanovení kvót pro sdílení přistěhovalců. Toto opatření nepřinese snížení počtu přistěhovalců na území EU. V případě, že Evropská unie není schopna tyto problémy adekvátně řešit, musí být tato záležitost přesunuta do pravomocí členských států.“
Maďarsko patří společně s Velkou Británií, Polskem a Českou republikou k hlavním odpůrcům navrhovaných opatření. Samotný Orbán je označil před čtrnácti dny při svém vystoupení v Evropském parlamentu za „šílenství“. Vláda před několika týdny odstartovala referendum, ve kterém se mají občané do 1. července vyjádřit prostřednictvím odpovědí na předtištěné otázky k přistěhovalecké politice. Na mezinárodním poli však sklízí Maďarsko za uspořádané referendum kritiku. Mnozí upozorňují, že otázky jsou položeny příliš sugestivně a tak, aby na ně bylo možné odpovědět pouze jedním způsobem. Maďarská vláda však jakoukoli kritiku odmítá a říká, že referendum je součástí veřejné debaty, jejímž cílem je zjistit názory občanů k tomuto tématu.
Naopak kvóty včera v Bruselu obhajoval jeden z jejich iniciátorů komisař Frans Timmermans. „Chceme problémy s uprchlíky vyřešit. To však není možné, dokud nemáme funkční hraniční kontrolu a systém udělování politického azylu. V neposlední řadě potřebujeme, aby v této věci byly jednotlivé členské státy solidární,“ řekl Timmermans s tím, že respektuje odlišný názor Polska či Maďarska, ale rád by od těchto států slyšel jejich vlastní návrhy. „Zatím jsem od politických zástupců těchto zemí nic takového neslyšel ani neviděl.“ Jeho postoj podpořil také šéf Evropské humanistické federace Pierre Galand, podle jehož názoru mohou přistěhovalci Evropu obohatit. „Neměli bychom zapomínat na fakt, že naši předci byli také přistěhovalci.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro