Americká vláda v lednu dočasně zmrazila část své zahraniční pomoci prostřednictvím agentury USAID. Podle serveru iROZHLAS toto rozhodnutí zasáhlo tisíce lidí po celé Ukrajině. Ekonom Pavel Šik však ostře kritizuje způsob, jakým veřejnoprávní médium o celé události informovalo. Podle něj text zkresluje podstatu problému, ignoruje širší souvislosti a nedodržuje základní zásady vyváženého zpravodajství.
„iROZHLAS je české veřejnoprávní médium, které by nám mělo k určitému tématu podávat nezaujaté celkové vysvětlení – a to v článku samozřejmě schází. Čtenář je pod emocionální palbou zanechán ve stavu naprosté naštvanosti a podprahově se i dozví, kdo přesně za to může,“ uvádí Šik.
V článku je podle něj naznačeno, že hlavním viníkem situace je americká agentura USAID, která – jak text připomíná – „z rozhodnutí Úřadu pro efektivitu vlády (DOGE), vedeného jedním z nejbohatších mužů světa, Elonem Muskem, na konci ledna veškerou svou podporu programu po celém světě pozastavila.“
K tomu Šik dodává: „Problém je tady jasný – lidé trpí a zazobanému Muskovi je to jedno. Ne, tohle opravdu není veřejnoprávní zpravodajství,“ uvádí s tím, že text zcela opomíjí klíčové informace, které by měly čtenáři umožnit pochopit širší souvislosti. „Zaprvé tam není ani zmínka o tom, že USA se zadlužují obrovským tempem a současná americká administrativa se to nějak snaží řešit – i tím, že holt musí škrtat. Není tam ani zmínka o tom, že všechny ty peníze, co USAID ročně vydávala, byly prostě na dluh, který musejí platit ze svých daní obyčejní Američané,“ říká ekonom.
Článek podle něj vytváří zjednodušený obraz, ve kterém neexistují ekonomické limity ani odpovědnost: „Čtenář je ponechán zcela mimo ekonomické vysvětlení – v pocitu, že peníze rostou na stromě a zlý Musk je odmítá trhat a dávat je tolik potřebným Ukrajincům.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Natálie Brožovská