Virtuos naložil: Zemane, nás chceš potopit a sám čerpáš stamiliony? Pro něj jsme blbečci. A Babiš...

09.12.2020 21:38 | Zprávy

ROZHOVOR Loni jel turné s legendou Eddie Danielsem. Letos? Z 35 koncertů jen tři… Kvůli covidu světový virtuos Milan Řeřicha z Karlovarska „zmrazil“ i klarinetové žáky na univerzitě ve Švýcarsku. Světoběžník a zároveň patriot s politickým přehledem, o němž by se jiným umělcům mohlo zdát. „Po revoluci mě lákalo ukázat, že může uspět český muzikant, slušný člověk,“ vzpomíná živel, s kterým jsme se od hudby a cestování dostali k ruským ponorkám, politrukům, Babišovi, Zemanovi s kalašnikovem a dalším tématům.

Virtuos naložil: Zemane, nás chceš potopit a sám čerpáš stamiliony? Pro něj jsme blbečci. A Babiš...
Foto: archiv M. Ř.
Popisek: Milan Řeřicha z Lubence (nyní z Karlovarska) je mezinárodně respektovaným klarinetistou, patří mezi top 10 světových hráčů. Je velkým patriotem, všude propaguje Českou republiku, zajímá ho i historie, která ovlivňuje současnou politickou mapu světa

Loni jste procestoval celý svět, dokonce jste vedl mistrovské kurzy ve Vietnamu, v Dagestánu, Itálii, Maďarsku, na Ukrajině, stihl jste i Londýn, Norsko, Ameriku…

Ano. A letos se z 35 koncertů uskutečnily jen tři, pak už bylo vše zrušeno. Protože šlo hlavně o zahraničí.

To jsem viděla na vašem webu – v červenci zrušené koncertní turné v Hongkongu a Singapuru, od března několik zrušených koncertů ve Švýcarsku.  Jak můžete plánovat příští rok? Interpreti jako vy mívají kalendář plný na tři roky dopředu…

Plánovat na příští rok, tak na to jsem úplně rezignoval… Jako asi ostatní v kultuře. Ať tady nebo v zahraničí.

Švýcarsko jsem opustil s povolením C (jako švýcarské občanství), protože jsem po revoluci ve Švýcarsku 20 let žil a učil na univerzitě v Luganu. Teď jsem ještě zapsaný jako profesor na univerzitě Kalaidos v Curychu, ale nové žáky neberu a klarinetovou třídu mám „zmrazenou“ i proto, že se musím tady v Čechách nejen jako ambasador věnovat na sto procent podniku na výrobu dřevěných hudebních nástrojů.

Nicméně hudební branže mě jako klarinetistu a pedagoga živí. Žijeme z úspor z mých hudebních angažmá, která ale teď už několik měsíců jsou také nereálná, protože se nekoncertuje a nenahrává.

V našem rodinném podniku nepobírám žádnou výplatu. Tady je paradox, že například velcí výrobci jako Buffet Crampon nebo Selmer, které mají i závody v Německu, jsou v kurzarbeitu, vědí, že mají zavřenou produkci nástrojů do konce února. Ale – stát jim pomůže! Kurzarbeit v Německu můžete čerpat do konce příštího roku. Splátky jsou od banky oddálené nebo snížené, a opět až do příštího roku.

Protože každou z těchto zemí vedou lidé, například Angela Merkelová – žije ve svém bytě, má tam jednoho dva policisty u vchodu, pobírá svůj přiměřený plat a bere to jako službu. Je to pro ni práce. „Ano, jsem premiérka, ale – dělám svou práci.“ Není to žádný oligarcha, miliardářka a podobně. Prostě dělá svědomitě svou práci – pro lidi, podobně to vidím i třeba v tom Švýcarsku. Jistě – všude se najde někdo, kdo není košer, ale berou to obecně v těch zemích jako službu, jako zaměstnání.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Vláda České republiky byl položen dotaz

Peníze

Kam se podēly peníze z DPH? To není naivní dotaz,se zdražováním roste i DPH,lidem se nepřidává,firmy se nedotuji ,musí skončit,nebo utéct,tak kde jsou ty peníze?????

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Komu jsme dali peníze? To už na stránkách nenajdete. I když je to nezákonné

14:20 Komu jsme dali peníze? To už na stránkách nenajdete. I když je to nezákonné

Řada neziskovek podporujících cenzuru na internetu dostává peníze od americké National Endowment for…