Česká a německá policie budou kvůli zhoršující se situaci na balkánské migrační trase intenzivněji spolupracovat v boji proti převaděčům. Vít Rakušan na sociální síti X oznámil, že se takto dohodl s německou ministryní vnitra Nancy Faeserovou (SPD), další jednání se pak mají uskutečnit v příštím týdnu. „Vzhledem ke zhoršující se situaci na balkánské migrační trase jsme se s německou ministryní vnitra Nancy Faeserovou dohodli na intenzivní spolupráci německé a české policie v boji proti převaděčům. Policejní tým připravuje konkrétní opatření, další jednání se uskuteční v příštím týdnu. Všechny další kroky včetně případných kontrol na vybraných přechodech koordinujeme s německou stranou. O dalším postupu samozřejmě budeme včas informovat. Podobná vzájemná spolupráce již nějakou dobu funguje na česko-slovenské hranici,“ informoval Rakušan.
Vzhledem ke zhoršující se situaci na balkánské migrační trase jsme se s německou ministryní vnitra @NancyFaeser dohodli na intenzivní spolupráci německé a české @policiecz v boji proti převaděčům. Policejní tým připravuje konkrétní opatření, další jednání se uskuteční v příštím…
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) September 22, 2023
Faeserová v rozhovoru pro deník Welt sdělila, že se kvůli situaci mohou krátkodobě obnovit kontroly na hranici s Českem a Polskem.
Na možný problém spojený se spoluprací české a německé policie na Facebooku upozornila někdejší poslankyně ODS Helena Mallotová. „Asi jste tu informaci přehlédli, ale ona ,společná operační skupina', na níž jsme se ,dohodli', znamená, že na našem území bude operovat německá policie. Součást ozbrojených sil sousední země bude nahánět migranty, kteří s převaděči míří v množství překonávající počty uprchlíků roku 2016, do Německa,“ napsala Mallotová a nadnesla otázku, co se s migranty bude dále dít.
Následně na ni i odpověděla: „Zůstanou u nás.“
Mallotová je toho názoru, že spoluprací s českou policií Německo obchází Evropskou komisi. „Ministryně vnitra Faeserová řekla dnes v rozhovoru pro Welt, že naprostá většina migrantů teď do Německa proudí přes Polsko a Česko a že se dohodla s Českem, neboť jen tak lze obejít nutný souhlas Evropské komise, na pravidelných kontrolách na hranicích, a to časově omezenými, na tomto postupu. Polsko nezmínila. Ti by ji patrně hnali,“ uzavřela svůj komentář ke spolupráci s německou policií Mallotová.
Faeserová pro Welt dále uvedla, že se Švýcarskem v tomto ohledu již spolupráce probíhá a měla by být vzorem pro Českou republiku. „Se Švýcarskem již probíhá vynikající spolupráce. Spolkoví policisté mohou v úzké koordinaci se švýcarskými policejními složkami kontrolovat i na švýcarském území a zabraňovat neoprávněným vstupům,“ řekla německá ministryně.
Rovněž Faeserová vyzvala k budoucí užší spolupráci s Tureckem v otázce migrace – Faeserová počítá s „aktualizací“ stávající dohody. „To je to, co je potřeba. V současné době dohoda EU s Tureckem nefunguje dostatečně dobře,“ zkritizovala dohodu mezi Evropskou unií a Tureckem o uprchlících. Ta byla podepsána v březnu 2016. Podle tureckého deníku Yenisafak pak dohoda výrazně omezila příliv migrantů do Evropy přes Egejské moře. V současnosti v Turecku přetrvává přibližně 4 miliony Syřanů a je tak dle deníku zemí s největším počtem migrantů na světě.
Mezitím papež František označil Středozemní moře za „hrob lidské důstojnosti“. „Na jeho březích je na jedné straně hojnost, spotřeba a plýtvání, na druhé straně chudoba,“ řekl papež na sobotním „Středomořském setkání“ v Marseille. Na těchto setkáních jedná asi šedesát zástupců církví z pěti břehů Středozemního moře a přibližně šedesát mladých lidí z 29 zemí sousedících se Středozemním mořem.
Papež František vyzval Evropu k přijímání a integraci migrantů. Řešením migrační krize dle jeho slov není odmítání uprchlíků, ale zajištění možností legálního a regulovaného vstupu do Evropy. V sobotu na setkání v Marseille papež řekl, že cílem musí být „vyvážené přijímání v Evropě ve spolupráci se zeměmi původu“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Kroutilová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.