Víte, jak to dopadlo, když jsme Itálii nabídli pomoc s uprchlíky? V ČT vystoupil k migraci státní tajemník Prouza

07.09.2015 21:21 | Zprávy

Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza v pondělním Hyde Parku České televize promluvil k uprchlické krizi. Vysvětloval mimo jiné, proč bychom neměli přijmout další tři tisíce uprchlíků, jak po nás požaduje Evropská komise. Popsal také, jak se zachovali Italové, když jim Česká republika nabídla pomoc. Jasně také řekl, proč je kritika Západu vůči České republice nespravedlivá.

Víte, jak to dopadlo, když jsme Itálii nabídli pomoc s uprchlíky? V ČT vystoupil k migraci státní tajemník Prouza
Foto: vlada.cz
Popisek: Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza

Ve středu bude oznámen nový plán na přerozdělení uprchlíků. Pokud projde, Česko by mělo přijmout další tři tisíce běženců. Evropská komise při tomto propočítávání kvót na každý stát brala v potaz velikost země, sílu ekonomiky dané země i to, kolik uprchlíků už ta či ona země přijala. „Ale uvidíme, zda plán projde, odpor proti němu je poměrně veliký,“ konstatoval Prouza s tím, že uprchlíci stejně chtějí do Německa. Odmítají zůstat i v Rakousku, o Maďarsku a Česku ani nemluvě.

Dvě různé skupiny uprchlíků

A to je důvod, proč kvóty nic neřeší. „Uprchlík se při první příležitosti zvedne a odejde do Německa,“ zopakoval host. Chápe, že politici především na jihu Evropy volají po kvótách, protože to ocení jejich voliči, ale nic víc, řešením krize kvóty nejsou. „Pro mě bylo zajímavé, když jsme Italům nabízeli pomoc, nabízeli jsme naše lidi a naše vybavení, tak Itálie nereagovala... Ono je jednodušší zavřít oči,“ doplnil.

Součástí plánu, který má být představen ve středu, jsou i tzv. Hot spoty, jakási „horká stanoviště“ na hranicích EU, kde se uprchlíci zaregistrují a už tam bude rozhodováno o jejich přerozdělení. „Skutečné řešení ale bude na roky,“ varoval Prouza s poukazem na to, že v Sýrii a Libyi stále zuří válka, a dokud se to nezmění, příliv uprchlíků do Evropy neustane. Přístup Evropské komise k této krizi je prý pro vládního úředníka zklamáním.

V debatě o uprchlících je třeba říci, že vlastně hovoříme o dvou odlišných skupinách lidí. V první skupině jsou uprchlíci, kteří už dosáhli evropské půdy a Řekové či Italové volají po jejich přerozdělení. Ve druhé skupině jsou lidé, jež ještě pobývají v uprchlických táborech v Jordánsku či Egyptě. Z této skupiny si chtějí vybírat Britové, kteří se zavázali touto cestou přijmout v příštích pěti letech dvacet tisíc lidí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Kde berete tu jistotu, že Krym zůstane Ukrajině?

A co se týká Ruska, podle mě se jeho imperialistická politika nikdy nezměnila jen jsme se nechali uchlácholit mírem, který tu byl a teď nastává naopak zas panika. Na druhou stranu, myslíte, že by na nás Rusko přímo zaútočilo, když jsme v NATO? Nebo nevěříte v ochranu NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proč nejsou demonstrace. Rakušane, rezignuj.“ Umělci k tragickému konci Šimůnkové

20:15 „Proč nejsou demonstrace. Rakušane, rezignuj.“ Umělci k tragickému konci Šimůnkové

„Byla završena strašná tragédie jedné rodiny. To, jak se k ní i k dalším pozůstalým po obětech „stát…