V rozhovoru pro Seznam Zprávy obhajoval ministr vnitra Vít Rakušan nutnost šifrovaných telefonů v centrále hnutí STAN. Uvedl, že kancelář hnutí STAN nebyla bezpečná. „My jsme proto přijali fyzická opatření k tomu, abychom chránili naši kancelář jako takovou, a jedním z těch řešení byl i styl komunikace,“ vysvětloval.
„Politici hnutí STAN se tehdy evidentně nesvěřili se svými obavami z narušení demokratického procesu orgánům činným v trestním řízení, ale zařídili se po svém. Do médií tvrdí, že sice nemají důkazy o tom, kdo je odposlouchával, ale že to mohla být politická konkurence. Ovšem odposlouchávací zařízení se v centrále STAN nenašlo,“ odkazuje moderátorka Jana Bobošíková na následující vyjádření Víta Rakušana: „Nemám pro to důkaz, proto říkám, je to jedna z možností, která mě osobně v té chvíli napadla, anebo to byla politická konkurence, která o takové informace stála,“ prohlásil šéf hnutí STAN.
Během rozhovoru však dotaz na Víta Rakušana, zda se poslanci STAN obrátili s tak zásadním podezřením na kriminální destrukci demokratické volební soutěže na orgány činné v trestním řízení, nezazněla. „Je přece tak pěkné, tajemné a přitažlivé ponechat takové obvinění v rovině spekulací namísto řádného vyšetření, že?“ glosuje dění Bobošíková.
„Vytváří ministr vnitra v naší zemi prostředí pro to, aby se občan nebo firma, kteří se cítí být ohrožení nežádoucím únikem informací, obrátili na orgány činné v trestním řízení? Nebo je spíš ministr nutí k tomu, aby si koupili šifrovaný telefon?“ vybízí diváky pořadu Aby bylo jasno otázkou k zamyšlení.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská